Mamas & Papas: Hořkosti života

Film, který vypráví nejen o mateřství a osudech párů, co by si dítě přály, ale i o těch kteří se jej z existenčních důvodů musejí vzdát. Pokud jste viděli některý předchozí film české režisérky Nellis, můžete mít představu o tom, co čekat.

19.4. 2010 07:23:32 | film & video | Miloslav "Kombajn" Hamřík

Mamas & Papas: Hořkosti života

Režisérka vystihující lidské emoce

Alice Nellis je česká režisérka, která umí točit české filmy o něčem. Její Výlet je vydařenou komedií, její Tajnosti balancují na hraně komedie a líného osobního dramatu, a tak se docela logicky ve svém dalším dílku pokusila jít ještě dál za hranici komedie. Nellis není režisérka, která točí filmy pro každého. Když jejím filmům ale dáte šanci, donutí vás zpravidla přemýšlet o životě a to není zrovna málo. Mamas & Papas jsou film téměř povídkový, příběhy ale běží souběžně a postupně se skládají do jedné propojené mozaiky, na jejímž konci se vám nechce nikoho soudit. Je to film o lidských problémech, lidských touhách a lidských vztazích. Je to taky film, kterému recenzenti vytýkají pomalý spád. A toho jsem se před premiérovou projekcí bál nejvíc.

Někdo dítě nechce

Při posledním filmu Alice Nellis jsem měl občas pocit, že děj je příliš pomalý. Paradoxně je tato věc vytýkána i její novince, ale já z filmu tento pocit neměl. Jsem si naprosto jistý, že talent režisérky točit filmy s pomalejším tempem je dar a nelze od ní očekávat akční thriller s vybuchujícími auty a podřezáváním krků. Její filmy jsou prostě o pocitech. A jak jsem se přesvědčil na premiéře filmu Mamas&Papas, nemáme v České republice nikoho, s kým by se mohla v této kategorii měřit. Někdo dítě mít nemůže, někdo jej mít nechce, někdo chce, ale musí se ho vzdát a někomu zemře. O tom všem je tento film. Uvidíte odhalené vztahy čtyř párů, kde nic není černobílé. Intimita snímku je dokonalá a nálada  mrazivě uslzená. Ke konci příběhů ji trochu naruší úřední mašinérie, která je zde popsána bez příkras tak, jak ji režisérka, jež sama adoptovala dítě, zažila. Hereckým výkonům dominují manželé Čapkovi a taktéž Zuzana Bydžovská v roli lékařky pracující na klinice pro umělé oplodnění. Právě v jejím partu lze sledovat postupné odcizení ve vztahu. Na to, zda podlehne po pádu na psychické dno a zvolí radikální řešení svých problémů, si budete muset počkat do kina. Prozrazovat cokoliv víc z filmu se neodvážím.

Film ne pro každého

Předem varuji, že bezdětným teenagerům se asi film líbit nebude. Cílovou skupinu filmu bych viděl spíš jako třicetileté až čtyřicetileté páry. Z děje na člověka doslova prosakuje hořkost života. Když ale budete mít chuť přemýšlet, odvděčí se vám silným filmovým zážitkem, a to přestože Alice Nellis zvolila metodu, při které herci „jen“ hráli bez předepsaných dialogů. Na výsledku se to podle mého názoru projevilo absolutně kladně, protože uvěřitelnost snímku je ohromující. Český film se bohužel asi málokdy dokáže vyhnout product placementu. Přestože je povětšinou snesitelně schován, v mysli vám pravděpodobně zůstane logo cestovky po delší dobu, než by se slušelo. Je těžké vynést verdikt hodnocení filmu, o kterém víte, že se nebude líbit každému. Ale já prožil filmový zážitek a budu sobecky neobjektivní.

Trailer Mamas & Papas

Mamas & Papas
drama
Čr, 90 min.

REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně