Kellys: Warmup se v Česku podceňuje

To tvrdí DJ Kellys, který startuje jako první na pátečním díle fléďácké klubovky Elektra. V rozhovoru se dočteš, co je podle něho u warm upů největší kámen úrazu a nebo třeba v kolik se vracívá z akcí domů :).

15.4. 2010 12:47:13 | rozhovory | Leonita Aki

Kellys: Warmup se v Česku podceňuje

Foto: www.idj.cz/kellys

- Leonita Aki: Na úvod bych se tě chtěla zeptat na nějaké základní údaje o tobě?

- Kellys: Je mi 23 let, ještě chvilku bude, studuju, jsem normální mladý člověk :).

Jak bys popsal styl, který hraješ?

Styl, to je těžký říct, ale pokud mám použít škatulky, tak je to od deep housu až k chilloutu přes minimal techno a groovy věci, který jsou hudebně kvalitní. Mám pocit, že to kolikrát nevybírám jako hudbu k tanci, což je možná škoda, ale spíš jako dobrou hudbu, která se mně líbí a která má svůj náboj, i když je to pro někoho pohupování a pro někoho to je nuda.

A co ty sám posloucháš, když si chceš poslechnout něco hodně dobrého, je to ten stejný styl?

Většinou jo. Poslední dobou si ujíždím na ambientních věcech nebo chilloutech. A hrozně mám rád živou hudbu, takže nejlepší je, když je to spojený s živou kapelou, nástrojem. Nebo když to tak aspon zní.. třeba dOp, Frantíci co hráli nedávno  na Magionu na  Flédě.

Co se týče desek, ze kterých hraješ, ze které země nejčastěji pochází?

Tak nad tím jsem nikdy takhle nepřemýšlel, ale asi to bude Německo, Francie a Anglie. V Německu se teď vydává hodně věcí a jde o plno malých vydavatelství. A můj nejoblíbenější label je Retreat, který vydává jenom ve vinylech, takovej house feel, deep house, úplně úžasný věci, který jsou tak na doma. Ke krbu, pustíš gramofonek, naliješ si panáka a odpočíváš :).

Myslíš, že se najdou i nějaké desky z České republiky, od českých producentů, které bys pak hrál na akcích?

Pár věcí už jsem zvažoval, jestli nebudu hrát, ale většinou to bylo od kamarádů. Říkal jsem si, jestli je to způsobilý, ale nakonec jsem nikdy v životě nehrál žádnou věc od žádnýho kamaráda z České republiky. Nevím proč, protože se mi ty věci líbí a kolikrát je to fakt super, ale většinou se tam najde něco, co bych udělal jinak, co by potřebovalo ještě upravit nebo doplnit. Nejspíš to teď bude pár lidí mrzet nebo možná si  někdo řekne, že jsem vůl, ale myslím, že česká produkce potřebuje ještě trošku povyrůst.

Teď budeš hrát na Elektře, co tam od tebe můžeme očekávat?

Nějaký speciální set asi nechystám, ale přistupuju k tomu zodpovědně :).

Na Elektře budeš začínat s warm upem, budeš hrát do půl dvanácté. Chtěla jsem se zeptat, jak se ty osobně stavíš k warm upům a co si myslíš konkrétně o tvém vlastním warm upu na Elektře.

Já si myslím, že v Česku je warm up, to přichystání publika headlinerům, hodně podceňovaný a většina mladých DJů k tomu přistupuje špatně. Oni si neuvědomují, že lidi málokdy přijdou na akci se rozjet naplno hned od začátku a každý večer by měl mít nějaký svůj vývoj.

A to je hrozně důležitý, aby ta hudební půda nebyla už vyoraná, když tam nastoupí ta hvězda. Podle mě je fakt hodně těžký umět hrát šest sedm hodin nebo čtyři pět hodin před hlavní hvězdou, když se otevírá klub a člověk pracuje s lidma, kteří přijdou a vůbec nejeví žádnou aktivitu. A on je postupně dostává do nějakýho rytmu a připravuje je na toho headlinera. To je taková multistylová práce, protože správnej DJ, když začíná, tak musí pracovat s víc prvkama, musí to být propojený a musí to mít nějakou formu a úroveň. Ale co bych chtěl říct, že všichni umíme tepat, všichni umíme v tom svým stylu zrychlit a zahrát tak, že se u toho lidi vyskáčou, ale pro člověka, co začíná a hraje před půlnocí, je důležitý si uvědomit, že tím ty lidi může taky znechutit. Je složitý vystavět ten večer tak, aby byl headliner opravdovou třešničkou na dortu. Neříkám, že to umím, že tomu rozumím, ale chtěl bych to na Elektře pěkně nachystat, aby se tam po mně hrálo ostatním dobře a aby si to užili i ty lidi, co budou v sále, aby si neutrhli nějaký šlachy nebo tak podobně :-D.

Každopádně na Flédu se hodně těším, protože zvukově to je pro DJe hodně příjemné, odposlechy a tak.

Kdys hrál na Flédě naposledy?

To byla nějaká medická akce minulý měsíc, kde jsem hrál celý večer na baru, asi osm hodin a pořád jsem měl co hrát, což mě překvapilo i potěšilo :).

Máš nějaké doporučení na dalšího headlinera Elektry? Něco, co by se líbilo tobě a zároveň i party people?

Johnny D., Martinez  (nebo kdokoliv z Moon Haurbour Rec - pardon :), pearl harbour to je jiny kafe.. ), ale to zase nevím, jaké jsou finanční možnosti... Ale je to můj výběr, chápu, že plno lidí to tak nevidí, Elektra je totiž stavěná jinak... Možná by zaujal Jay Haze aka Fuckpony.

Ty hraješ v klubech a barech, ale hraješ někdy i jen tak sám doma?

Poslední dobou není moc čas, ale snažím se najít si čas tak dvakrát do měsíce. A každý měsíc nahrávám podcast, to je vlastně takový hodinový setík, kde prezentuju novinky, co se chystají nebo ještě nejsou vydané a peprním to nějakýma starýma věcma z 90. let, ale žánrově to odpovídá. Ale jsou to spíš neznámý věci :).

Kde se to dá najít?

Na mých stránkách (djkellys.com, myspace.com/djkellys, www.idj.cz/kellys) a na facebooku mám taky něco. Ale dá se to najít i v setech na rave.cz a podobně.

V kolik tak chodíváš z akcí domů, když se tam jdeš bavit? A v jakém stavu?

Většinou čím dřív se vracím, v tím horším jsem stavu :-D. Protože když zůstávám do rána, tak to nějak fyzicky zvládám a kolikrát se nějak dostanu do postele až kolem sedmé, ale to už většinou spíš jen tak popíjím panáčky k ránu, už to není takový to paření :-D.

Linky:

PARTYINFO

Elektra

16.04.2010 Fléda, Brno
DJs: Andrew Technique, Tráva, Orbith, Kellys, Olivier Giacamotto (hraní zrušeno), David Asko (hraní zrušeno)
bar: HungryHungryModels (Pol), Cuffia, dMIT.RY
Cena: 150
REKLAMAREKLAMA