Souboj Titánů: Vypněte mozky

Souboj Titánů je remakem již skoro třicet let staré klasiky. Ta ve svojí době vzdala hold tehdejším trikovým schopnostem filmových tvůrců v těsném závěsu za Hvězdnými válkami. Dnes působí tyto zastaralé triky značně legračně. Datum vzniku původního filmu je trochu nejednoznačné, neboť film byl sice dotočen již v roce 1979, ale premiéra se odehrála až v roce 1981.

15.4. 2010 06:57:37 | film & video | Miloslav "Kombajn" Hamřík

Stará verze Souboje Titánů oplývala poetikou řeckých bájí (ale tvůrci si stvůry půjčovali i jinde, například Kraken je postava ze skandinávské mytologie), ruční trikovou animací a jejímu příběhu dominovala cesta zamilovaného Persea za krásnou Andromedou. Jako divák mám trochu strach téměř vždy, když uslyším, že se rodí nějaký další filmový remake. Ty dobré by totiž člověk spočítal na prstech jedné ruky. A když jsem se nedávno zmínil Františkovi Fukovi [internetový publicista - pozn. red.] o tom, že se na tento remake těším, zchladil mé naděje, ale jako správný recenzent nic neprozradil. Možná mě ale mělo varovat i zvolání šéfa ČSFD přímo před projekcí, když zavelel: "Vypněte mozky."

Svět bude zničen

Pokud netušíte, o čem by film mohl být, bude vám stačit vědět zhruba následující. Lidé se rozlobili na bohy a zničí sochu Dia, což pro změnu namíchlo bohy. Do toho se přimíchal bratr Dia, vládce podsvětí Hádes, vyhnanec z Olympu. Hádes s Diovým svolením rozpoutal na zemi teror a lidstvu vyhlásil ultimátum. Pokud lidé neobětují princeznu Andromedu Krakenovi (mořská nestvůra) do zatmění slunce, bude svět zničen. Naštěstí za lidmi stojí polobůh Perseus, syn boha Dia a lidské ženy a ten se vypraví na nebezpečnou cestu za záchranou světa a Andromedy. Tolik k příběhu a nyní se můžeme konečně pustit do hodnocení nového filmu, který česká kina nabídnou i v ne příliš povedené konverzi do 3D.

Hlavní roli Persea ve filmu ztvárnil Sam Worthington, jehož kariéra po čtvrtém Terminátorovi a po hlavní roli v Avatarovi stoupá strmě vzhůru. V rolích bohů mu pak sekundují Liam Neeson a Ralph Fiennes, ale musím vás upozornit, že Souboj Titánů žhavým kandidátem na Oscara za herecké výkony nebude. Stejně tak nelze očekávat Oscara za scénář. Celou recenzi totiž tentokrát budu muset rozdělit na dva odstavce podle toho, zda jste viděli předlohu či ne. Filmovou pohádkovo-mytologickou atmosférou jsou totiž oba filmy zcela jinde.

Zábava na hodně škaredé odpoledne

Pokud patříte k těm, kteří původní film neviděli, bude to pro vás zcela průměrná popcornová akce s nádechem mytologie. Za předpokladu, že se budete chtít bavit akcí a umíte se odprostit od toho, že film je schématický a dějově naprosto lineární, bez sebemenšího větvení, jedním slovem scénáristicky velmi chabý. Efekty nevypadají až na pár scén vůbec zle, ale před 3D verzí varuje nejeden recenzent. Z vlastní zkušenosti potvrzuji, že je film méně barevný, místy příliš tmavý a mimochodem třetí rozměr byl dodán až po natočení v počítači, takže nečekejte pocit jako v Avatarovi. Navíc i k akci lze mít připomínky. Kamera je občas zběsilá stejně jako střih a ne vždy přesně víte, která z postav to schytala, to si budete moci ověřit až při následném dialogu zbylých postav, který zpravidla poskytuje jen vatu před dalším soubojem. Film zachraňuje pár hlášek, ale převažují ty, které vyznívají až parodicky. V kinech to nebude mít Souboj Titánů vůbec lehké, nic víc než zábavu na hodně škaredé odpoledne, totiž nabídnout nemůže. 5/10

Proč má hrdina sestřih mariňáka?

A teď ta horší část. Pokud nedejbože patříte k těm, kteří originál viděli a líbil se vám, budete neuvěřitelně zklamáni. Mnoho prvků z původního filmu zmizelo, zřejmě poprvé v historii je Pegas (létající kůň) jiné barvy než bílé a když čarodějky prorokují Perseovi smrt, nadělá se kolem toho mnoho humbuku, nicméně po odchodu Persea od čarodějnic je tato linka totálně opuštěna. Zmizelo hodně z děje, zmizelo pletichaření mezi bohy, zmizela láska, hnací motor Persea k Andromedě. Pětisekundové cameo sovy z originálního filmu spíš naštve než potěší (přesně to je moment, kdy si uvědomíte, že režisér má drzost odkazovat na legendu). Děj se oproti originálu notně ořezal a bohužel se scvrknul na pouhý sled akčních scén. Všem postavám bez výjimky chybí jakákoliv hloubka, jakékoliv logické odhodlání se mění podle toho, co kdo právě řekl. Perseus již nezachraňuje Andromedu z lásky, ale je to spíš jen taktizování. Proč má řecký hrdina na hlavě sestřih mariňáka, se člověk taky nedozví. A poslední minutová scéna s happy endem film shrne do pouhých tří písmen: WTF? Pokud máte rádi původní Souboj Titánů, mohu vám doporučit shlédnutí remaku jen z čistě studijních důvodů. Je totiž velmi poučné vidět, jak moc jde zkazit zfilmování klasiky. Samozřejmě, že jsem viděl mnohem horší filmy než je nový Souboj Titánů, ale byly to zpravidla filmy podle počítačových her, natočené s o mnoho nižším rozpočtem nebo Zdeňkem Troškou. Pro milovníky originálu nelze ohodnotit víc než 2/10.

Souboj Titánů 3D / Clash of the Titans
akční / drama / fantasy
UK / USA, 106 min

Video: Clash of the Titans Trailer HD

REKLAMAREKLAMA