Autechre - Oversteps: Pořád dost divní

Dva roky od vydání posledního alba Quaristice přichází legendární manchesterská dvojka Autechre se zbrusu novým kouskem Oversteps. Deska vyšla na jejich domovském labelu Warp Records. Jak jinak! A co je nového? Rob Brown a Sean Booth jsou pořád dost divní. Tentokrát ale nějak méně.

30.3. 2010 06:58:45 | recenze | Holy Jay

Autechre - Oversteps: Pořád dost divní

Autechre - Oversteps [Warp Records - 2010]

1. r ess, 2. ilanders, 3. known(1), 4. pt2ph8, 5. qplay, 6. see on see, 7. Treale, 8. os veix, 9. O=0, 10. d-sho qub, 11. st epreo, 12. redfall, 13. krYlon, 14. Yuop

Hudebně umírněné, chtělo by se říci konvenční, prosté extrémních rytmických brutalit (ala Gantz Graf). Zvukovou originalitou nevynikající. Naopak. Použitím mnoha klasických zvuků a postupů zavání lehkou rezignací na tradiční zvukové hledačství a novátorství. Oversteps je počin sice stále dost alternativní na to, aby uspokojil skalní fanoušky, v rámci diskografie Autechre se však (dle mého názoru) rovněž jedná o jeden z nejstravitelnějších a posluchačsky nejpřístupnějších kousků.

Barvitý koktejl atmosfér a nálad

Z hloubi tracku r ess se pomaličku vynoří veliké atmosférické intro. Stiskli jsme PLAY a už jedeme. Rozsypaná rytmika, decentní kopák, lehoučký snare i hajtky. Znenáhla se vracející ústřední motiv a výborný sub bass. Střídají se atmosféry a nálady. Temná, záhadná skladba ilanders s hrubě zkreslenou mechanickou rytmikou (tu uslyšíme i později v st epreo). Rozladěný, skřípavý track known(1) je následován prosvětleným pt2ph8. Ambientní kousek qplay, podbitý zkresleným a zadrhávajícím se beatem přechází do meditativní, atmosférické věcičky see on see, která okouzlí krystalickou čistotou a magickou melodikou.

Autechre! Co to sakra znamená?

Mimochodem. Odbočme na chviličku od hudby samé. Sledujete - li Autechre delší dobu, nemohli jste si nevšimnout podivných jmen, kterými pánové častují svoje skladby. Pozornost, kterou tyto bizardní složeniny vyvolávají, dala dokonce vzniknout internetové stránce, průvodci The Autechre Track Titles Wiki, kde se hledají vysvětlení a spekuluje se nad tím, co vlastně jednotlivé názvy znamenají. Oversteps je však příliš čerstvou novinkou, a tak o ni stránka zatím bohužel mlčí.

Hlukařina i rozsypané melodie

Ale zpět k jednomu z výrazných momentů alba, kterým je skladba Treale s pomalou, lehce nalomenou rytmikou. Atmosférické, zadumané, melodické motivy v os veix3 se potýkají s mechanických skřípěním, vrzáním, sykotem a výraznými, praskajícími, sonickými clustery. Skladba O=0 zase disponuje excelentní basovou linkou, stejně tak jako krásnými vibrafonovými zvuky, které v rozsýpavých melodických strukturách zní tak, jako by si Autechre pro své mašinky naprogramovali funkci "házet kostkou". Podobné postupy jsou mimo jiné zvoleny i v redfall a krYlon.

Sonická destrukce a rekonstrukce

Parádním kouskem je bezpochyby i d-sho qub. Archaicko - futuristické zvuky upomínají na doby dávného elektronického hudebního pionýrství. Spoustou efektů - reverb, hall, delay - jsou zvukové elementy exponovány do monstrózních rozměrů. Zpočátku přímá technoidní rytmika se rozpadá a postupně vytrácí ve sboru elektronických hlasů. V závěrečném tracku Yuop si Autechre skvěle pohráli se zkreslováním zvuků (basové linky, melodických ploch...), které zcela destruují, aby ze vzniklých residuí stavěly zcela nové zvukové a rytmické útvary.

PARTYINFO

Itch My Hahaha

31.03.2010 Fléda, Brno
Live: Autechre (UK), Russell Haswell (UK), Didjit
DJs: Rob Hall (UK), G.H.C.
Cena: 390 (předprodej) / 490
REKLAMAREKLAMA