Toxic Noiz: Tribal drums a tranceové melodie

Polský Toxic Noiz bude na příští Citadele vedle Paula van Dyka jediný zahraniční DJ. V našem rozhovoru vzpomíná, jak se s Paulem seznámil, na pořádání prvních malých akcí i obřích podniků, jako je slavný festival Sunrise.

9.3. 2010 07:10:22 | rozhovory | Dalin

- Dalin + ian: Zdravíme Toxic Noiz do Polska. Pokud se nemýlíme, tak budeš vystupovat poprvé v České republice, a to rovnou na velké halové party Citadele, kde vystoupíš vedle Paula van Dyka. Zkus se nám, prosím, v krátkosti představit.

- Toxic Noiz: Ahoj, zdravím všechny... Ano, 2.4. to bude skutečně mé první vystoupení v ČR a vůbec druhé společné hraní s Paulem, kterého osobně považuji za jednoho z nejlepších světových producentů. Přiznávám, že Paul mě silně ovlivnil už v mých DJských začátcích, v 90.letech... Co se týká mého představení se - jako DJ jsem začal hrál na začátku 90.let v jednom klubu u nás ve městě, kde jsem bydlel (Opole). V té době ještě taneční scéna příliš neexistovala, vše se jen velmi pomalu vyvíjelo. Společně s několika přáteli, kteří stejně, jako já propadli kouzlu elektronické hudby, jsme oslovili několik DJů z Berlína a Londýna a společně si vyměňovali zkušenosti, ale i nové desky a tracky. Později jsme začali organizovat i první party, které ale většinou končily neúspěchem, neboť jsme neměli povolení a policie většinou zasáhla uprostřed nejlepší zábavy... Poté jsem hrál v mnoha klubech u nás v Polsku, stylově od acid-jazzu až po d’n’b. Účastnil jsem se také několika DJ soutěží, kde jsem po několika zkušenostech i zvítězil. To vítězství mi pak otevřelo dveře do dalších klubů v Polsku a také do zahraničí. V roce 2004 jsem se přestěhoval do Poznaně a společně se čtyřmi přáteli jsme dostali nápad založit profesionální agenturu MDT Agency (Music Defeats Time).

MDT Agency pořádá největší polské festivaly, a to enTrance a Sunrise festival, který se koná v nádherné lokalitě Kołobrzeg. Tento festival bývá dlouhou dobu dopředu vyprodán. Co vše je na tvých bedrech při přípravě těchto mega eventů?

Od začátku existence této agentury se každý z nás, co jsme ji založili, soustředíme na jednu specifickou věc, každý má svou pevně danou roli a využívá své znalosti a schopnosti k dosažení těch nejlepších výsledků. Konkrétně mou starostí je hudební skladba festivalů, výběr vystupujících a také reklama.

Sunrise festival je dobře známý i u nás, řekni nám, kde se objevil nápad udělat party v amfiteátru u moře?

Vždy se snažíme přijít s něčím, co party udělá jedinečnou a v něčem ojedinělou... Proto vznikl tento nápad - chtěli jsme naši akci zase posunout o krok dál.

Jak se vám spolupracuje s místními politiky (radnicí atd.)? Jak reagují místní, že se v rekreační oblasti koná tak velká a tak populární party?

Musím uznat, že za tím vším stojí dlouhé hodiny jednání a řešení, v jakém měřítku může party vůbec proběhnout. Samozřejmě jsme se setkali také s odmítavými postoji, ale i tak si myslíme, že realizace celé akce dopadla obecně spíš přínosem...

V MDT agency máš mimo jiné na starosti úpravu zvuku k filmům, tvé hudební podklady se objevují v reklamě, v televizi a rádiu. Co tě přivedlo k tomu dělat filmovou hudbu?

Dokonce už před první akcí, kterou jsme dělali v roce 2004 (Independence), jsem si „pohrával“ s myšlenkou dělat hudbu k filmům. Ale věděl jsem, že k tomu potřebuji mít ty správné podmínky, poznat ty správné lidi... Nejdřív vznikl krátký film právě pro akci Independence - který jsem hudebně doprovodil. A mělo to úspěch. A právě to mě přesvědčilo v tom, že mám v této činnosti pokračovat.

Kdy ses dostal poprvé do kontaktu s van Dykovou hudbou?

S Paulem jsem se poprvé setkal v roce 2007 - osobně - když jsem se společně s jedním labelem rozhodl uspořádal akci „Stadium of Sound with Paul van Dyk“ v Poznani. Byla to pro mě obrovská zkušenost, neboť jsem měl jednak možnost poprvé vystoupit na jednom podium s Paulem van Dykem a také jsem se podílel na přípravě této akce, na celé realizaci Paulova pobytu u nás, což mě zase posunulo o krok výš. Jinak do kontaktu s Paulovou hudbou jsem se dostal samozřejmě už mnohem dřív a jak už jsem uvedl výše, vždy to byl pro mě člověk, kterého jsem nesmírně obdivoval...

Polsko v minulých letech zažilo velký „boom“ festivalů, kterým svá jména propůjčily ty nejznámější agentury. V letošním roce ale tento boom lehce opadl. Myslíš, že lidé u vás jsou již přehlceni tím velkým počtem akcí?

Ano, souhlasím, že během posledních pár let je v Polsku doslova „expanze akcí“. Nově vzniklé agentury se snaží přijít na trh s dalšími velkými akcemi po vzoru mnoha západních zemí. A je fakt, že většina velkých klubů s kapacitou několik tisíc lidí zažívá ne příliš dobré časy, neboť atmosféra je celkově taková „zhýčkaná“. Majitelům těchto klubů pak nezbývá nic jiného, než akce pořádat pouze jednou za měsíc, nebo dokonce jednou za čtvrt roku. Odpovědí, proč tomu tak je, je nárůst mnoha velkých, nových akcí, které nabízí pestrou zábavu téměř každý víkend. Bohužel to nepřináší ten efekt, který by pořadatelé těchto akcí očekávali - lidé se spíš raději baví pravidelně v malých klubech a jednou za čas zajdou na velkou akci. Sám jsem tak dospěl k závěru, že je lepší dávat přednost kvalitě nad kvantitou - co se organizace akcí týká. Takže raději udělám jednou za delší dobu kvalitní akci, než budu pravidelně „servírovat“ průměrné eventy.

Tvůj zvuk je na pomezí houseu a electra, aktuálně je v Polsku hodně trendy trance. Jak bys ty sám popsal styl, co hraješ? A jak jsou na tom akce u vás v Polsku - kromě tranceu, jaké styly jsou ještě populární?

Abych sám přiznal, i pro mě je velmi těžké specifikovat, jaký styl přesně hraju. Sám bych to nazval třeba „nu-house'n'pumpin-minimal-mellody-fuckin-trip“... Jisté je, že v mých setech najdete od každého žánru něco - ale asi nejvíc mám rád Ibiza style - tribal drums a tranceové melodie doplněné o zajímavý vokál.

Máš pravdu, že v Polsku je momentálně asi nejoblíbenější trance - u většiny velkých akcí, co se u nás pořádají, patří ta největší stage vždy tranceu. V malých klubech zase obecně vede house.

Polsko je stejně, jako Česká republika, co se týče počtu producentů, méně vyspělou zemí. Myslíš si, že je těžší se z východu prosadit?

Bez podpory a nabídky, která ti může pomoct dostat se nahoru, je to těžké. Záleží třeba taky na tom, jaké má daný producent možnosti ohledně vlastního studia, kolik má peněz na vydání prvních tracků... těch okolností je moc. Taky je těžké se prosadit v době, kdy je díky digitalizaci na trhu obrovské množství producentů a je těžké se mezi nimi kvalitně orientovat. Situace je zkrátka mnohem víc nepřehledná... Je několik polských producentů, kteří se snaží prosadit na světovém trhu, ale podle mého názoru je mnohem víc důležité soustředit se na to zviditelnit se ve své vlastní zemi. To je také důvod, proč s několika přáteli zvažujeme, že založíme vlastní label, který by pomohl prosadit nejen naši produkci, ale i produkci dalších dobrých polských producentů. Abych byl upřímný, nevím, jaké jsou poměry v ČR, tuším, že to bude velmi podobné situaci v Polsku.

A jak jsi na tom s producentskými počiny na poli elektronické hudby ty?

Abych byl upřímný, víc se soustředím na to, abych byl dobrý DJ, než producent... Možná je to ale i dané celkovou situací kolem polské produkce, kterou jsem rozebral v předchozí odpovědi... A moje studio se také „rozrůstá“ trochu jiným směrem - v tuto chvíli je skvěle vybavené na realizaci filmů a TV reklam. A sám možná také čekám na to, až budu připraven - a to po všech směrech - plně se produkci věnovat a dělat kvalitní a plnohodnotné tracky.

Jsi dle tvé biografie velmi zaměstnaný člověk. Dokážeš vůbec při nějaké činnosti relaxovat, nebo si jen těžko najdeš čas na zábavu a relax?

Rád vařím, mám skvěle vybavenou kuchyni nejrůznějším kořením a surovinami ze všech koutů světa... Také si pohrávám s myšlenkou začít se více zabývat tajemstvím molekulární kuchyně - ale to bude až někdy v budoucnu, kdy změním svůj nick na „Toxic Cook“ :-). Taky myslím, že jsem docela znalec filmů - sleduju tak dva filmy denně, někdy i víc - jen tak, abych unikl z každodenní reality. Nevím, jestli mám zmiňovat - ale důležitou roli v mém volném čase hraje samozřejmě hudba.

Procestoval jsi jako DJ skoro celou Evropu, která země na tebe zanechala největší dojem?

Myslím, že asi nejvíc na mě zatím zapůsobily britské ostrovy. Styl, co hraju, tady má svou pevnou základnu a navíc při cestách po UK mohu vždy navštívit mnoho přátel, které zde mám.

Kde se cítíš lépe? Jako DJ v klubu nebo na velké halové akci či festivalu?

Mám rád malé, undergroundové akce, kde lidé tančí na barech a party končí v 10 hodin ráno. Stejně tak má své obrovské kouzlo festival, s mnoha tisíci tančícími lidmi. Má to obrovskou energii, ze které pak žijete ještě dlouho...

A poslední otázka. Co si pro nás připravíš na Citadelu? Co od tebe máme očekávat?

Na každou akci, na kterou jedu hrát, se snažím co nejlépe připravit, pečlivě vybírám tracky, beru ohled na to, co je to za tip akce a také s kým na ní budu hrát. Samozřejmě se vždy snažím odprezentovat co nejlépe - na tom mi hodně záleží - a o to víc, že budu v dané zemi hrát poprvé.

A co se týká Citadely - možná si připravím nějaký nový remix Paulova tracku, který zde poprvé představím.

Stahuj MP3 set:

www.rave.cz/shop
Kup si lístek na Citadelu na www.rave.cz/shop.

REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně