Warp Records slavili 20 let!

Není snad nikdo, kdo by poslouchal současnou elektronickou hudbu a nikdy uchem nezavadil o Warp Records - kultovní britské hudební vydavatelství, které loni slavilo dvacet let od svého vzniku. Fléda v rámci post-narozeninových oslav připravila pro návštěvníky dva koncerty jeho předních interpretů, vydávajících na Warp - Clarka a Autechre.

22.1. 2010 08:13:47 | profily | Friday

Warp rodina

Těžko říct, jak by zněla současná elektronická hudba bez tohoto vydavatelství, které pečovalo o čelní elektronické umělce, kteří díky jejich podpoře a svobodě pomáhali utvářet rysy IDM a jiných forem elektroniky po posledních dvacet let. Vzniknuvši v roce 1989, Warp se dostával od charakteristické vlny v devadesátých letech, kdy se dostal do popředí trip hop a laptopová hudba přes stylové fúze nového tisíciletí až k dnešní rozvětvené "warp rodině", zahrnující dohromady 164 umělců, hrajících od IDM a elektroniku přes indierock po hiphop. Neomezují se pouze na hudbu, pod hlavičkou Warpu vyšlo i 54 filmů (několik z nich vyhrálo cenu BAFTA) a uspořádalo se 65 akcí po celém světě. Všechny projekty ovšem spojuje nadšení, progresivita, kladný vztah k neobvyklým hudebním formám a zvukům a samozřejmě k počítačům a dalšímu elektronickému hudebnímu hardware.

WarpVision

Warp založili v roce 1989 kolegové z obchodu s hudebními nahrávkami Steve Beckett, Rob Mitchell spolu s producentem Robertem Gordonem. První umělci, kteří vydali na Warpu, byli Forgemasters, Nightmares On Wax a LFO a náklad alb se s každou nahrávkou rapidně zvyšoval. V roce 1993 vydali zde vydali svůj debut Autechre - pionýři a tvůrci IDM a tomuto labelu zůstali věrní dodnes, stejně jako většna ostatních interpretů.

Také díky pravidelným kompilacím a sbírkám remixů i audiovizuálního materiálu (WarpVision) si svým vybraným vkusem majitelé labelu vydobyli přední postavení na této scéně po celém světě. Natrvalo se jim upsali například Aphex Twin, Antipop Consortium nebo Jamie Lidell. U příležitosti svého desetiletého výročí vydali box šesti alb s názvem Warp 10: Influences, Classics, Remixes, kde je kromě starých techno a acid house skladeb, které ovlivnili ranou tvorbu na Warpu, také výběr toho nejlepšího za uplynulou dekádu a nové remixy.

Warp20 box set

V roce 2001 zde debutoval Clark (tehdy ještě jako Chris Clark) a tak se z fanouška Warpu stal jeden z jeho předních interpretů. O tři roky později se také díky serveru bleep.com stal Warp pionýrem volné prodeje skladeb ve formátu mp3. Čtyři roky po smrti zakládajícího člena Roba Mitchella, v roce 2005, vydalo Warp knihu pod Labels Unlimited, zachycující veškeré dosavadní aktivity. Brzy na to začal pomalu vydávat i umělce, kteří se odkloňují od elektroniky, jako Battles, Maxïmo Park nebo Grizzly Bear.

Loni u příležitosti svých dvacátých narozenin se Warp rozhodli zmapovat svou bohatou historii a potěšit fanoušky ještě ve větším stylu, než kdy dřív. Uspořádali koncerty svých interpretů v Londýně, New Yorku, Tokyu, Berlíně, Paříži a Sheffieldu a vydali mimo jiné i speciální Warp20 box set, který zahrnuje knihu, zachycující dvacetiletou činnost Warpu, dvojalbum s výběrem nejlepších skladeb, dvojalbum zbrusu nových coververzí, desetipalec s dosud nevydaným materiálem, ale také dvojitý desetipalec s hudebními smyčkami z tvorby svých interpretů pro DJe. Mimochodem, je už vyprodaný. Svým coverem do mlýna přispěl i Clark, který loni také vydal své zatím poslední album Totems Flare, a vystoupí již tuto sobotu na Itch My Hahaha. A Warp nedávno vyslal zprávu, že nové, v pořadí již desátí album Oversteps od Autechre vyjde letos v březnu. V rámci turné zavítají i na 31. března na Flédu.

Video: Aphex Twin - Come to Daddy

Video: Clark - Ted

linky:

PARTYINFO

Itch My Hahaha

23.01.2010 Fléda, Brno
Live: Clark (UK), Napszyklat (Pol), Peťo Tázok & Karaoke Tundra, Michal Mariánek
DJs: G.H.C.
Cena: 150 - 190 (předprodej) / 250
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně