Broken Revue #42: Na přelomu roku

Vítejte u první Broken Revue v roce 2010. Doufám, že váš vstup do nového roku byl co možná nepříjemnější. A pokud to někde trochu dřelo, třeba vám náladu spraví nějaká povedená D'n'B party...

13.1. 2010 07:16:40 | rozhovory | Acid

AhZ: "Současný drumandbass je ve skvělé formě"

- Acid: Ahoj, jak se vede?

- ahZ: Ahoj, teď už vklídku, dík za optání. Minulý týden bylo hůř, teď už máme po DrumiXu, i v práci ten největší nápor odezněl, nový desky čekají na poště, takže už fajn.

Tvoje jméno mám hlavně spojeno s akcí DrumiX. Tím ale veškeré moje vědomosti o tomto vztahu v podstatě končí. Mohl bys nám do toho vnést trošku světla? Jak ses např. k DrumiX dostal? Jsi jedním ze zakladatelů, nebo ses přidal až později nebo...?

Pokud si správně vzpomínám, tak o pořádání nějakých akcí jsem začal uvažovat, jakmile jsem se do Prahy vrátil ze študijí v Olomouci. Tam jsme už nějakou dobu zvali DJs do tamějšího Metra. S Rudou (DJ Rudeboy - pozn. aut.) jsme si padli do oka hnedka skrz hodně podobnou selekci, to bylo jasný, o Martinovi (M4Y4) jsem taky věděl, dokonce jsme se viděli párkrát na Parukářce, ale nepotkávali jsme se tak často jako s Rudou. Vzpomínám si, že zrovna s Rudou jsme se začali bavit v prázdným Toustru nad pivem, že tam něco malýho uděláme, s Jay Romem, za pár šlupek, ale bude mejdan. Vzniklo to spontánně, z nespokojenosti z nabídky a trochu i zmlsanosti. Jenže pak nám došlo, že by to chtělo jiné místo. A během hledání to nabobtnalo až do velikosti Retra. Jinak od počátku bylo jasný, kdo co bude dělat. Rozdělení funkcí je ale striktní jen v něčem. Martin je pinktlich na prachy, takže drží kasu, řeší booking a zvuk, Ruda je expert na grafiku ve všech směrech, takže to jak DrumiX navenek vypadá, je jeho dílo. Díky studiím má stále o trochu víc času, než my zaměstnaní, takže všechno ladí a vylepšuje, navíc taky řeší booking. Já mám na starosti sponzory, soutěže, trika, dekoračky, píšu texty a tak co se naskytne, teď třeba klukům fušuju taky do bookingu. PR, právní a jinak odborný dohled nad náma drží čtvrtý člen party Katka.

Kromě pořádání akcí (a samozřejmě DJingu) ses už několikrát chopil také pera a spáchal jsi před časem několik recenzí pro server Shadowbox.cz. Jak to vypadá v současné době s tebou a tvým literárním já?

Moje literární já ve vztahu k recenzím momentálně dřímá. Je to i tím, že se novými deskami pravidelně zaobíráme v Narovinu zlomenym s KamCZou. Taky jsem v psaní docela sebekritický, takže když tomu teď nemůžu věnovat tolik času, jako dřív díky podcastu, radši nepíšu, než abych to odflák. Tím ale nemyslím, že bych vůbec nepsal, občas dopadne nějaký profil, ale recenzi zatím rozpracovanou nemám.

Společně s KamCZou navíc také pravidelně usedáš do moderátorského křesla vašeho Narovinu zlomenýho podcastu. Jak u vás probíhá příprava takového podcastu? Kolik času vám např. vezme jeden díl?

Narovinu zlomenej podcast chystáme pro techno.cz každý měsíc a kupodivu ho to zabere takřka celý. Přesnější indicie lze domyslet z podcastů, osobně však už víc z naší kuchyně neprozradím. :-)

V čem se nejvíc cítíš "doma"? DJing, promotérství, psaní nebo moderování?

Rozhodně za gramcema. Promotérství mám dá se říct spojený s prací, pač dělám v produkci jedný reklamky, na dobrej článek je potřeba chytnout správnou slinu a moderování je zatím spíš lehce stresující, i když už pociťuju náznaky zlepšení. To hlavně díky Kamčovi a jeho jistotě s mikrem.

Tvoje DJská minulost (a vlastně i současnost) je spojena se Stonedraiderz Crew. Odkud pocházíte a kam vlastně směřujete :)?

Stonedraiderz je klasický DJský sdružení floutků ze Šternberka, Olomouce, Kroměříže, Prahy a Prostějova, kde konkrétně je základna fanoušků nejširší. O tom, kam směřujeme by musel pohovořit každý sólo. U mě se to celý točí kolem hudby, kterou mám rád a kterou rád pouštím lidem. S klukama se vídáme všichni téměř vždycky v létě na Tankodrumu ve Šternberku a v prostějovském Apollu. Jako crew máme takový kolektivní problém, který ne a ne poladit. Tím je náš název, který se tak často komolí. Bop z crew to řekl jednou přesně: "Já bych dal webovky srcrew.cz a ne stonedraiderz.cz, aby tam taky někdo na ty stránky chodil a neptal se furt jenom, jak se to píše." Tak jen pro úplnost, jsme StonedRAIDERZ od slova raider jako nájezdník. Peace:-)

Kdesi jsem zaslechl, že jsi začínal na rovných beatech. Je to tak? A pokud ano, co tě přimělo k přestupu na DnB?

Ono to bylo ve skutečnosti tak, že jsem začínal na základce na us hiphopu jako Cypress Hill, Warren G a starrym Snoop Doggovi, do toho sem jel Vangelise a Pink Floyd. Pak přišla střední s prvním Tripmagem v ruce, naladěnym Radiem 1 a house partoškama v Roxy. Z tý doby mám fůru elektronický muziky různých stylů a žánrů, takže v momentě, kdy jsem se dostal do Olomouce na vejšku, céda jely se mnou. No a než jsem se osmělil se jít zeptat do Barumby na pouštění v nějaký všední den navečer, to mi trvalo rok. Nakonec jsem tam byl každý pondělí dva roky, než Barumbu zavřeli. Svým způsobem mě to mrzí, protože v Barumbě jsem pouštěl hodně housky, brokenbeaty, hodně chill věci různých temp, kdežto dneska jsem uzavřený v drumandbassu. Ale ne že bych si stěžoval! Současný drumandbass je ve skvělé formě, jsem z něho nadšen!

Mohl bych tě požádat o tvůj podzimní/zimní TOP5?

ASC - Porcelain (NonPlus+)
BluMarTen - Nobody Hear (BMT)
Spectrasoul - Guardian (Metalheadz)
Bop - Enjoy The Moment (Peejay remix) (dub)

Kde si tě budeme moci v nejbližších dnech poslechnout?

Co si tak vzpomínám, tak nejdřív to bude 12. února v olomouckém Metru a týden na to si střihneme obíhačku s Rudeboyem na Let It Rollu, na to se těším moc.

titulní foto: Dan Vojtěch [Board mag]
foto v článku: Sweg [Shadowbox.cz]

Party tipy

Lednový servis bude o něco slabší co se počtu akcí se zahraničními stars týče, ale kvantitativní nedostatek hravě nahradíme kvalitou. Brněnská Pohon crew letos slaví 5 let své existence (blahopřejeme!) a narozeninovou oslovu spojili dohromady se svými pravidelnými večírky Vendeta (Fléda, Brno). Hlavním hostem večera budou velmi talentovaná a nadějná dvojice z Rakouska Camo & Krooked! To určitě bude stát za jednu probděnou noc. Dále mohu doporučit nadcházející pokračování večírků Imperialistic Night (Cross, Praha), nyní s podtitulem dark side edition, kam přijede zahrát Eye-D z Nizozemí. V Praze se ještě na chvíli zdržíme, neboť na ten samý den se chystá i další Bush (Roxy, Praha), která si přizvala vynikající hudebníky Blu Mar Ten. O týden později se rozfuní subwoofery na party Take Control (Abaton, Praha), která si vezme na paškál label Bad Taste, přesněji dva z jeho zástupců, a to projekt Bad Company UK (konkrétně Maldini) a Prolix. Take Control vždycky uměla rozproudit krev a není důvod se domnívat, že tomu bude tentokrát jinak. A to je pro dnešek vše, přátelé. Vím, není toho moc, ale já vás varoval. Příští měsíc toho bude ale zase habaděj, takže se to snad nějak vykompenzuje.

Co se hodí vědět...

Drumandbass.cz odstartovalo svoji vlastní alternativu soutěže "superstar" nazvanou Youngblood.

Více se dozvíte tady a hlasovat do prvního kola můžete zde!

Třetí ročník Czech Drumandbass Awards odstartoval. Hlasovat může tady!

REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně