Lara 303 - Revolution: Připravena k boji

Tak jsem se těšil, že konečně někdo pořádně provětrá chlapácké dusno tuzemského hip hopu: svou prvotinu totiž mezi fans vypustil terminátor v "sukních" - bojový model Lara 303.

2.12. 2009 07:02:38 | recenze | Jan „ian“ Hromek

Lara 303 - Revolution [X Production - 2009]
1. Intro, 2. Emmene moi (feat Komer), 3. Step Ahead (feat Nironic, 4. United styles (feat Sista Carmen & Djei), 5. Revoluce, 6. Půlnoční bilance, 7. My Love (feat Jah Mali), 8. 13. komnata, 9. Chtěli by (part 1), 10. Chtěli by (part 2), 11. Neutíkám (feat Jason), 12. Máma, 13. Poslední

Album, s revolucí v názvu, vyšlo přesně na 20. výročí "sametového" listopadu, skrývá ale podstatně drsnější hudební nálož, než je samet. Už na obalu Lara vystrkuje ze sympatické záplavy dredů vzdorně vystouplé lícní kosti, doprovází jí úderka žoldáků, posbíraných od Paříže po Brno - spřátelených MCs, zpěváků (Nironic, Carmen z United Flavour, Jah mali), DJs (Akka) a producentů (francouzský Doods, Fatte, Paulie Garand z BPM)… Pojďme na to!

Let´s fight!
Divoženka Lara vládne mrštným jazykem, drzou a proříznutou pusou, lehce a vcelku příjemně dává důraz na "r", čímž mi trochu připomene jiného ráčkujícího MCho - LA4. A podobně lehce jako on vychrlí záplavu textů, po kterých ale zůstává trochu prázdno. Jsou plné slov o boji, hledání, cestě, praní se, soupeření, vychvalování vlastní skillz... battle rýmy, battle rapy.

Lara 303 - Revolution

Rapovaní pro rap. Je tu něco, co Laru trápí a tíží, ale za celou dobu z ní nevypadne, co by to mělo být - nic moc konkrétního se o Laře nedozvíme. Snad jen o její neschopnost vyjít s matkou (o to víc se upnula k bábi). Ale tohle téma tu už taky bylo, dokonce u rappera ze stejného vydavatelství.

Dredy, battly, kapsáče
Co mi tu asi nejvíc chybí, je jakýkoliv náznak humoru, odlehčení, nadhled. Dokonce i dodané "beaty" jsou sice vcelku odpíchnuté a šlapou, ale pořád jsou až na výjimky (vybrnkávaná dumka v Intru nebo sampl opery v Revoluci) takové trochu tušené. Nakonec, koho může v roce 2009 bavit zasmyčkovaný sampl piana a "wichovsky" heliové hlasy? V době, kdy parta z Bigg Bossu "kope hip hopu hrob", Lara 303 zní jak z doby prvních desek PSH nebo I&W. Vcelku symbolicky to vyjádří, když káže o historii "černé hudby" a napadne ji fúzování s "rockem, blues a ska". Na party, kde se nosí neonový outfit, by si nejraději navlékla maskované kapsáče.

I tak 13 tracků v bojovém tempu uteče jako nic. Amazonka Lara. Neustále nabroušená a připravená si to rozdat (bez všech dvojsmyslů) s každým, kdo se na ni byť jen křivě podívá. Přesto jsem čekal víc.

Pohled do budoucna: Kožený bič sviští kolem červených uší zlého výrostka Huga "proč jsi na mě proboha tak zlá" Toxxxe, který na kolenou žebroní Laru o "fíčurink".

Zatím lepší průměr.

PARTYINFO

Nugget Scratch

05.03.2010 Fléda, Brno
Live: Pio Squad, Lara 303, BPM
Cena: 140 (předprodej) / 180
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně