Andrea Fiorino: V dnešní hudbě se recykluje úplně všechno

DJ s ne zrovna obvyklou, italsky znějící přezdívkou je rezidentem dvou večírku, které inspiraci hledají v klubové kultuře 70. let - DISCOvery!, která má základnu v Duplexu, a Fever noc v brněnském 7. Nebi. plná šílených převleků a dobových dekorací.

23.5. 2008 07:42:01 | rozhovory | Jan „ian“ Hromek

- ian: Ahoj Andreo, nejprve se zeptám na jednu věc, na kterou si určitě odpovídal mnohokrát, ale kterou možná mnozí nebudou vědět. Takže jak se z Tebe stal právě Andrea Fiorino?
- Andrea Fiorino: Bylo nebylo.. :-). A teď vážně :-). Vždycky mě to táhlo do Itálie a v době, kdy jsem s DJingem začínal, jsem už měl za sebou několik návštěv tamních klubů a prostřednictvím satelitu jsem vytrvale hltal italský rádia. Proto při volbě DJskýho jména byl italskej pseudonym jasnou volbou. No a Fiorino znamená v italštině kytičku, což měla být analogie mýho občanskýho jména Květoslav. Po pár letech jsem si k tomu přidal ještě Andreu, coby křestní jméno, hlavně proto, že mě už nebavilo být DJem Fiorinem v situaci, kdy se přídomkem DJ honosí každý, kdo obsluhuje hi-fi věž v té nejzapadlejší nálevně :-).

Stalo se Ti někdy kvůli jménu, že si pořadatel myslel, že mu na party přijede zahrát slečna?
S pořadatelem se mi to ještě nestalo, protože s každým většinou ještě před akcí komunikuju minimálně po telefonu a mutoval jsem už dávno :-). Ale u party people je to celkem běžná věc a za ty roky už to beru jako takovej folklór :-).

Tvoje matka byla údajně barová zpěvačka, já si osobně dokážu představit jen málo podobně dekadentních živností. Dají se tady vystopovat počátky nápadu, když na své párty zveš zpěváky nebo "živé" muzikanty?
Ano i ne. Spíš se v tom dají vystopovat počátky mého vztahu k muzice a svým způsobem to byl i takovej hnací motor, byť trošku v jiným smyslu, než je v těchto případech zvykem. Rodiče muzikanti (táta v tom taky lítal :-) ) zpravidla svoje děti k muzice taky vedou a i přes jejich případnej odpor se je k ní snaží dokopat. Ale u mě to bylo přesně naopak, nikdo mě nikdy do muziky nekopal a DJing byla moje vlastní cesta k ní. Co se zvaní muzikantů týče, spíš je to něco, co vídám na parties běžně ve světě a cítím, že je to jedna z věcí, který dokážou party a zážitek party people z ní posunout někam dál. Raději než v deseti, jak je v našich končinách bohužel i na klubovkách zvykem, party odehrajeme ve dvou, ve třech a pozveme pár muzikantů, čímž vlastně každá party zároveň dostane jakýsi punc neopakovatelnosti :-).

Andrea Fiorino

Pro zajímavost, na jaké nástroje sám hraješ?
Souvisí to s oním nekopáním mě do muziky v dětství ze strany rodičů, ale nejen s ním - lenost v tom taky hraje svoji roli :-). Takže ač bych si dokázal sám sebe představit v roli klavírního virtuoze, jsem rád, že si dokážu na klávesách vyťukat pár akordů do tracku. A pak mi to taky jde s trianglem a rumbakoulí :-).

Jak jsi přišel na převleky, ve kterých hrajete třeba na párty Fever?
Vybrakoval jsem šatník rodičům a něco málo jsem, inspirován dobovými videoklipy, dokoupil na internetu :-). A tohle bych dal jako návod všem, co se na Fever chystají a neví, co na sebe :-).

Jaký je vlastně rozdíl mezi oběma nocemi (Fever a DISCOvery!), na kterých jsi residentem. Kromě toho, že jedna vznikla v Praze a druhá v Brně? Je Fever divočejší?
Zásadní rozdíl je v tom, co se hraje :-). DISCOvery! je houseová noc inspirovaná obdobím 70. a 80. let a Fever je čistě retro večírek se vším všudy, tedy i s dobovou muzikou. Na DISCOvery! sice máme 70kové dekorace a go-goes a na některých mimopražských i druhou stage, na které si DJs dávají originály toho, co my se Zdendou [DJ Neo - pozn. redakce] na první sázíme v remixech, ale pořád má status houseového mejdanu. Fever je oproti tomu pure disco madness s převleky, konferenciérem a spoustou zběsilých soutěží o ceny :-).

Jak ses vůbec dostal k Neovi a jeho DISCOvery!?
Ne, že bych si chtěl tahat triko, ale musím Tě opravit, protože DISCOvery! je od začátku naše společná noc. S Neem se známe už docela dlouho, poprvé jsme se vlastně viděli v létě roku 2001, kdy jsem ho bookoval na svou narozeninovou party pro zhruba 700 lidí na jednom brněnském koupališti :-). Od té doby jsme se dost často navzájem zvali na parties do Brna respektive Prahy a brali jeden druhého jako hosty do klubů, kde některý z nás pravidelně hostoval, i mimo naše rodná města. A to celé logicky vyústilo ve společnou noc, kterou je od října loňského roku DISCOvery! v pražském Duplexu.

Mluvil jsi o tom, že chystáte DISCOvery! Tour, jsou nějaké novinky? Jak to vypadá?
Není to sice taková hitparáda, jakou jsme čekali :-) a pokud bych měl vyvodit nějaký závěr z toho, s čím jsem byl při přípravě tour konfrontován, tak všichni mají buď prostor a nemají peníze, nebo právě naopak :-). Taky mám takovou zkušenost, že na spoustě míst o nás mají zájem, coby DJe, ale bojí se dovézt celou noc, protože tam mají zaběhnuté nějaké jiné, které už fungují, a proto nás raději bookují na ně. Nicméně jsme už letos s DISCOvery! byli jednak v mém rodném Brně a také na Slovensku v novozámeckém klubu CCX a obě akce měly dost pozitivní ohlas. Teď v nejbližší době se chystáme v sobotu 24. května do Disco Clubu Zvole na Vysočině, což je obří spádová diskoška pro tisíc lidí na dvou stagích, perfektně vybavená jak zvukem, tak světelným parkem, a lidi tam umí udělat parádní atmosféru.

Jaká je taková obvyklá promotérská reakce, když jim řeknete, jaké jsou vaše DISCOvery představy?
Myslíš představy v tom smyslu, že požadujeme limuzínu, pětihvězdičkovej hotel a v šatně deset mulatek :-)? Většinou jsou produkční klubů se samotným konceptem akce seznámení, takže předem ví, o co se jedná, a ladíme jen technické detaily jako typ mixážního pultu, CD přehrávačů, počet a rozmístění mikrofonů a podobně. A pak už se jen snažíme podat co nejlepší výkon ještě předtím, než se zpijeme do němoty :-).

www.raverecords.cz
Nakupuj a poslouchej house desky na www.raverecords.cz.

Pověz nám něco o Tvé další aktivitě - pořadu Andrea Fiorino Mastermix. A tak nějak laicky, asi ne každý ví, co to je terestrická stanice :-).
To víš, inženýr se ve mně nezapře :-). Terestrická = pozemská a je to výraz používanej pro klasický rádia "ze starý školy" :-), jejichž signál se šíří vzduchem. To jen tak na úvod na vysvětlenou :-). Andrea Fiorino Mastermix je hodinová novinková mixshow, kterou momentálně vysílá dvanáctkrát týdně šest rádií. K současnému stavu ale vedla dlouhá a trnitá cesta, jejíž začátek bych viděl někde v roce 2000, kdy jsem býval pravidelným hostem pořadu Clubbing Standy Lenerta alias DJe Zaga na brněnském rádiu Krokodýl. Postupně jsem se propracoval přes pravidelnou prezentaci svých setů na několika dalších rádiích (Krokodýl, Kiss Morava, Kiss Publikum, Expres) až k vlastním pořadům Andrea Fiorino House Chart na internetovém rádiu DFR a Club Top 7 na 107 na brněnském Rádiu Student. Ani jeden z pořadů však nebyl mixovaný a příprava dvou pořadů nezávisle na sobě byla navíc celkem náročná na čas. Proto jsem se loni v létě, kdy jsem byl osloven třetím rádiem, rozhodl všechny pořady sdružit do jedné hodinové mixshow s názvem Andrea Fiorino Mastermix. A dál už to znáš :-). Seznam rádií včetně časů a frekvencí najdeš na mých internetových stránkách www.fiorino.dj. A pokud bych měl odtajnit něco z plánů do budoucna, v tuto chvíli je ve výrobě nová série jinglů, se kterou bych se rád pokusil o další expanzi pořadu třeba i za hranice Česka.

Jak tento pořad vzniká? Nahraješ ho komplet doma a do rádií pošleš CD?
Tak nějak to zhruba probíhá. Nejprve nahraju mix samotnej a jednou si ho celej referenčně poslechnu, protože ani já, ani technika nejsme neomylní :-). Následuje doplnění znělky a jinglů. Poslední fází je pak distribuce rádiím, která ale probíhá prostřednictvím internetu, protože pálení šesti CD týdně jen s Mastermixy (a časem doufám ještě víc) :-) by celou věc zbytečně prodražilo :-).

Jestli dobře počítám, gramofony sis koupil někdy v roce 1995, nemyslíš, když můžeš zajít na retro hip hop party, kde se chodí v nefalšovaných 80kových "Adinách", že nastal čas recyklovat i tuhle epochu?
Teď nevím, kterou tu epochu máš přesně na mysli, ale řekl bych, že v dnešní době už dochází k recyklaci úplně všeho, co se kdy na taneční scéně objevilo :-). O 80tkách se snad není potřeba zmiňovat vůbec a pokud jde o první polovinu 90tek, vlna přemíchaných Snap nebo Technotronic parkety už nějaký ten pátek hýbe a na pozdější věci už začíná taky pomalu docházet :-). Legrační je, že už se mnohdy opravdu jedná o recyklace recyklací a člověk už občas přemýšlí nad tím, kam až tohle může dojít :-).

linky
www.idj.cz/andreafiorino
www.fiorino.dj

PARTYINFO

Discovery!

24.05.2008 Disco Club Francesco, Zvole nad Pernštejnem
DJs: Neo, Andrea Fiorino, Vojty, Disco Bros, Andi The Mysterious, eL Jay (voc / sax)
Cena: 60
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně