Milanese - Adapt: Slyším Zlo!

Poslech elektronické hudby je hodně podobný pití kvalitní whisky. Čím déle whisky pijete, tím více vám chutnají oproti míchaným (blended) vzorkům běžným v kdejakém baru značky s těžkou chutí - po rašelině, kouři z dřevěného uhlí a mořské vodě. V elektronice pak hledáte čím dál větší podivnosti. Z obojího se vám snadno zatočí hlava.

12.11. 2007 06:52:20 | recenze | Jan „ian“ Hromek

Milanese - Adapt [Planet Mu Records - 2007]
1. Mr Good News, 2. Sight Beyond Sight (Hrdvsion rmx), 3. Mr Bad News (Clark Remix), 4. Barry Dub, 5. So Malleable (Cold Mix), 6. Double Face (feat. Kate Kestrel), 7. Dead Man Walking (Distance rmx), 8. Billy Electron (Venger rmx)

Dubstep je poslední z urban žánrů, který vznikl v Londýně a který celosvětově zamíchal karty na hudebním světě. Vyznačuje se temnou až dusivou náladou, paranoidní atmosférou, pomalým tempem, agresivitou a frustrací periferie a polyrytmickými beaty. V Birminghamu žijící Londýňan Steve Milanese je k dubstepu často řazen, sám to sice popírá, pro nás však mohou být neradostné dubstepové stavy pro recenzi východiskem.

Milanese [přečti si rozhovor - pozn.red.] debutoval u slavných Warp Records na EP 1up, aby později přešel k Planet Mu Records, kde vydal své první album Extend, které bylo pro mnohé posluchače prvním seznámením se s tou nejtemnější a nejšpinavější low end směsicí grime, dubstepu, IDM nebo techna. Jak už jeho název napovídá, Adapt je jeho následovníkem.

S malou pomocí trochu divných přátel
Těžko říct, zda jede o regulérní albový počin, minialbum, nebo rozšířené EP, každopádně přináší remixy z Extend a několik "novinek". Z černobílého obalu se šklebí hororová kráska s ostrými zuby (na Extend byl její neméně odpudivý druh) a stejně strašidelný je i obsah.

Milanese - Adapt

Nejdřív remixy. Kanadský Matthew Jonson aka Hrdvsion si vzal na starost Sight Beyond Sight. Amenově polámal rytmiku, přidal na tempu a doplnil spoustou ruchů. Mr Bad News (telefonický začátek je parafráze Poison od Prodigy) je z dílny Milaneseho souseda a dříve i kolegy z Warp rec. Chrise Clarka. Ten originál zvukově odlehčil a dodal mu svižný DnB kabát. Již starší kolaborace s grime crew Virus Syndicate Dead Man Walking je proti originálu zvukově přehlednější a s drtivým beatem a mně se možná i líbí víc. No a 4. remix od Venger - Billy Electron: nad vzletnou, polámanou rytmikou se vznáší zdistorzovaný a robotický, kovově nepříjemný hlas.

Posel špatných zpráv
A teď k albovým novinkám. Mr Good News záčíná tam, kde Mr Bad News z Extend končí: jde opět o hodně experiméntální dubstepový track, s doslova mrtvolně pomalým tempem, spoustou "pazvuků" a zlověstně znějícím rapem. Barry Dup, aneb další pokračování Barry z Extend. Pomalejší audio horror, s hlasy jako s děsivým prokletím. So Malleable (Cold Mix) se už objevilo na vinylu vydaném u MG77 - další temný kus s beatem pádnějším než úder ocelovou pěstí a doplněný o rapové staccato. Veselé tóny na této nahrávce nehledejte a pokud je poslední představená věc z Adapt Double Face relativně méně temná, je to snad jen díky melancholickénu zpěvu hostující Kate Kestrel.

Milanese a jeho přátele mají na svědomí nesmírně zajímavou kolekci. Adapt jako hudební podklad pro obraz s liduprázdnou, industriální krajinu plnou špinavých a hřmotně lomozících strojů? Místo, kde Zlo číhá doslova za každým rohem? Proč ne. Jen nedoporučuji poslouchat po půlnoci, labilním povahám, všem, kdo trpí depresí, samotou nebo prostě každému, kterému není zrovna dobře. Radost a štěstí tu Milanese opravdu nerozdává. Zato milovník whisky, která voní po mořské soli, si přijde na své. Adapt nebo Extend - doporučuji!

PARTYINFO

New New! 2007

15.11.2007 - 18.11.2007 Fléda, Brno
Live: Milanese (UK), Bodi Bill (Ger), Philipp Quehenberger (At), The Complainer & The Complainers (Pol), Murcof (Mex), Tujiko Noriko (Jap), Elektrabel + mother@work (voc), Sonority, Svkschä, Jamka, Insect Elektrika etc.
DJs: Cooler (Hun), Tibor Holoda, Greatest Hits Collective, Click Joe, Ink Flo
Cena: free (čtvrtek) / 80 - 190 / (330) permanentka
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně