Milanese: Má první kapela? Sranda a trapas zároveň!

Říká Londýňan (momentálně žijící v Birminghamu), který obor elektronická hudba vystudoval na Universitě a který zahraje na festivalu New New!. Proč odmítá řazení k britské dubstepové scéně a kde vidí svou hudební budoucnost? Více v rozhovoru.

6.11. 2007 07:17:11 | rozhovory | Palo Fabuš

- Palo: Mohl bys popsat své první setkání s tvorbou hudby?
- Milanese: V dětství jsem hrál asi třináct let na piano, pak taky na housle, trombón a chvíli i na trubku, ale ne moc. Ze školy jsem si půjčil čtyřstopý kazeťák a na starých klávesách jsem složil nějaké věci inspirované Orb kombinované s hlasem nahraným z rádia pouštěným různě rychle a pozpátku. Kladl jsem jednu věc na druhou a smíchával stopy. Tu pásku pořád mám, je divná, děsivá. Chvíli jsem působil v indie kapele, tuším někdy začátkem devadesátých let (hrál jsem na klávesy a zpíval), byla to sranda a trapas zároveň. Pokud mě dostatečně zlijete, tak vám řeknu, jak se ta kapela jmenovala.

Pocházíš z Birminghamu. Ovlivnili tě nějak hudebníci stejného původu, jako je Black Sabbath nebo techno label Downwards?
Ve skutečnosti pocházím z Londýna, kde jsem se narodil a byl vychován. Do Birminghamu jsem se přestěhoval jenom před pár lety, protože je to tady levnější a mohu se tak víc věnovat muzice. Mnohem víc jsem ovlivněn britským undergroundem jako takovým, ve kterém hrál Londýn pochopitelně vždy zásadní roli.

Jak si dospěl ke svému současnému zvuku?

V letech 1997 až 2001 jsem studoval na univerzitě obor Elektronická hudba, krátce na to jsem si našel práci zvukaře ve studiu v Kings Cross. Majitel studia rozbíhal malý label a já u něj vydal v roku 2003 track (Cognac). Někdy tou dobou jsem potkal lidi z Warpu a dal jim svá cedečka. A asi rok na to se ozvali, jestli nechci udělat celou nahrávku, z čehož vzniklo album 1up. Extend pak vzniklo rozvinutím témat, které jsem načrtnul v 1up, a poté, co se Warp začal orientovat na indie, dostal jsem se k Mikeovi [Paradinasovi - pozn.red.] z Planety Mu.

Milanese

Pokládáš se za součást britské dubstepové scény? V jakém stavu se teď nachází?
Nejsem její součástí a vyhovuje mi to, i když to má své stinné stránky. Nebyl to ale úmysl; jen prostě nedokážu psát tracky pořád stejného druhu. Napsal jsem jeden šíleně se měnící DnB sci-fi track (Iacon) a jediný důvod, proč jsem se k tomu vrátil a napsal Sight Beyond Sight, byl pocit, že jsem to teritorium neprozkoumal kompletně. Teď už je to za mnou. Pořád jsou věci, které chci udělat v grimu nebo hip hopu, ale jsem rád, že nejsem příliš napojený na jedinou scénu. Pořád si nejsem jistý, proč někteří lidé vydávají nahrávku za nahrávkou a používají pořád stejný materiál. Nejspíš mají před sebou jednu jasnou myšlenku a pořád se ji drží, nebo ji rozvíjejí jenom jedním směrem. V tomhle ohledu jsem chaotičtější, i když mě to někdy přivádí k šílenství pořád zkoušet něco jiného.

Chodíš do klubů? Na jaké party nebo koncertu jsi byl naposledy?
Většinu víkendů hraju. A když ne, tak buď s přítelkyní odpočíváme nebo chlastám s kámošema. Minulý víkend jsem byl v Lutonu na kámošově třicátinách a další večer jsem hrál v Cornwallu s Kid606 a Ed DMX. Byla to šílená akce.

Vydal jsi Extend - album s remixy tvých věcí od Clarka, Hrdvision atd. Proč jsi si vybral zrovna tyto hudebníky?
Chris [Clark- pozn.red.] mě o svolení udělat remix požádal. Líbily se mu vokály a basová linka a chtěl s tím zjevně něco udělat. Hrdvision mi taky nabídl, že udělá remix a já mu to s radostí umožnil; jeho věci jsou výborné. Mix od Distance jsem už nějakou dobu měl.

Budeš v rámci svého vystoupení na New New! 2007 v Česku poprvé?
Budu poprvé a těším se na to, slyšel jsem dobré věci o místním publiku, takže doufám, že se mi to potvrdí.

Co tě první napadne, když se řekne Česká republika?
První, co mě napadne, je Praha a pak jsou to vysoké budovy a lesklá černá kovové zábradlí. Netuším vůbec proč.

Na festivalu budou v ten samý večer, co ty vystupovat i Philipp Quehenberger z labelu Editions Mego a Bodi Bill. Znáš jejich hudbu?
Ne, nikdy jsem o nich neslyšel, doporučuješ je? Vždy si rád vyslechnu nové věci.

Po New New! budeš hrát na Sibiři. Byl jsi tam už někdy? Na jakém nejšílenějším místě nebo akci jsi už hrál?
Ne, na Sibiři jsem nikdy nebyl, tam se taky těším. Hrál jsem jenom na několika neobvyklých místech, například ve starém železném dole v Norsku.

Co plánuješ do budoucnosti?
Určitě psaní další hudby, ani ne tak dubstepu ale něco z něj a dalších stylů. Zkusit zas něco nového. Říkám tomu teď "UK bass music".

linky
www.myspace.com/milanese1
www.mr-ion.com

Milanese Lovebytes 2007

Milanese live London

PARTYINFO

New New! 2007

15.11.2007 - 18.11.2007 Fléda, Brno
Live: Milanese (UK), Bodi Bill (Ger), Philipp Quehenberger (At), The Complainer & The Complainers (Pol), Murcof (Mex), Tujiko Noriko (Jap), Elektrabel + mother@work (voc), Sonority, Svkschä, Jamka, Insect Elektrika etc.
DJs: Cooler (Hun), Tibor Holoda, Greatest Hits Collective, Click Joe, Ink Flo
Cena: free (čtvrtek) / 80 - 190 / (330) permanentka
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně