Tujiko Noriko: Poslední desku jsem nahrála sama ve svém bytě

Éterická japonská producentka a zpěvačka Tujiko Noriko bývá často označována jako "japonská Björk". S islandskou divou mají společné elektronické beaty a tajemné vokály.

2.11. 2007 09:22:10 | rozhovory | Palo Fabuš

Noriko spolupracovala s mnohými umělci, známá je její kolaborace s Aoki Takamasem nebo Lawrencem Englishem, její poslední album Solo nahrála ale sama. Momentálně se také věnuje filmu. U příležitosti jejího vystoupení na brněnském festivalu New New! 2007 přinášíme rozhovor s touto talentovanou japonskou umělkyní.

- Palo Fabuš: Čemu se věnuješ poslední dobou?
- Tujiko Noriko: Trávím teď hodně času s mojí malou dcerou. Jinak se snažím dokončit svůj druhý film, který zabírá víc času, než jsem čekala. Dále nahrávám skladby, které kompletně složili mí přátelé.

Tvoje poslední album je Solo (Editions Mego, 2007). Jak bys jej popsala a co mělo na jeho tvorbu největší vliv?
Moje hudební minulost je v zásadě velice krátká, ale od jistého momentu bylo těžší nacházet v tvorbě hudby původní nadšení.To taky vysvětluje tu tří až čtyřletou pauzu mezi mým druhým albem a Solo.

Až když jsem byla schopna k tvorbě přistoupit čerstvě, jako když jsem dělala Shojo Toshi někdy kolem r. 2000, mohlo vzniknout nové album. Je proto pro mě velice důležité.

Tujiko Noriko

V čem se lišila tvorba Sola od nahrávek, které vznikly za spolupráce s jinými hudebníky?
Solo jsem nahrála sama ve svém bytě a jako takové je realizací téměř kompletně mých vlastních nápadů. Ostatní spolupráce jsou prostě spolupráce, takže vznikli na různých místech, někdy po internetu, na bázi kompromisů i přátelství.

Kterou spolupráci jsi si nejvíc užila a proč?
Práci na albu Blurred in My Mirror. Protože to bylo jako magie! Tedy přinejmenším pro mě, nevím jak pro Lawrence (Englishe, pozn. red.).

V České republice jsi již před pár lety hrála [Japanese Experimental Live Session před 4 lety v pražské Roxy NoD - pozn.red.]. Vzpomínáš si na něco, co tě zaujalo?
Lidé byli velice milí a město bylo nádherné. Ale byla jsem zde jenom krátce, spoustu věcí jsem zapomněla. Ale těším se na další návštěvu, že poznám zas něco nového. Brzy nashledanou.

linky
www.myspace.com/norikotujiko
www.tujikonoriko.com
profil Tujiko Noriko na Rave.cz

Tujiko Noriko - Dead Earth

Tujiko Noriko - Fly

PARTYINFO

New New! 2007

15.11.2007 - 18.11.2007 Fléda, Brno
Live: Milanese (UK), Bodi Bill (Ger), Philipp Quehenberger (At), The Complainer & The Complainers (Pol), Murcof (Mex), Tujiko Noriko (Jap), Elektrabel + mother@work (voc), Sonority, Svkschä, Jamka, Insect Elektrika etc.
DJs: Cooler (Hun), Tibor Holoda, Greatest Hits Collective, Click Joe, Ink Flo
Cena: free (čtvrtek) / 80 - 190 / (330) permanentka
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně