Opustil nás velký talent české taneční hudby.

Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina, se narodil v Kladně roku 1985. Je to člověk, kterého respektují lidi jak z trance scény, tak ze scény intelektuální elektroniky – technaři, lidi co mají rádi deep house a podobně. Pro zasvěcené je to výborný kamarád, spoustě lidem pomohl vybrat počítač na skládání hudby, nebo nám pomáhal s produkcí. Společně s Driftmoonem a zpěvačkou Susanou je podepsaný pod euforicky smutnou skladbou „Time to say Goodbye“, která se zapsala jako hymna poslední Trancefusion v roce 2015. Společně se svým kamarádem Luigim di Mare měl projekt D3light a taky je oblíbeným DJem na největší trance halovce v Česku – Transmission v O2 aréně. 

„Time to say Goodbye“

Proč je ten, co skládá elektroniku, producent? Pro muzikanta dejme tomu tradičnějšího charakteru, klidně i někoho, kdo se zabývá synthpopem, je producent člověk ve studiu, co udělá z obyčejné nahrávky nahrávku nebesky božskou. Producent elektronické hudby je většinou osamělý muzikant, který udělá na nahrávce všechno kromě zpěvu – od melodií přes barvu zvuku, aranž a mixdown po mastering. Svoje skladby potom představí na akcích, kde hraje. Nebo se hrají v rádiu. Nebo je zahraje jiný DJ, čím významnější, tím lépe. A Thomasovy skladby hráli ti nejlepší: Armin van Buuren, Darren Porter, Solarstone, Cosmic Gate, Ferry Corsten…  

Většina producentů ale DJové jsou, a hrají skladby jiných lidí dohromady s vlastními. Coastline jich má na kontě docela hodně: Snivou Illusions (vydanou na labelu Pure Trance), šlapající Kill the Skill a Crossover, a opět přenádhernou euforii s nádechem do melancholična Light at the End. Mnoho těchto skladeb jsou spolupráce (s Proggyboy, Luigi di Mare, s Driftmoonem).

Nemoc si nevybírá. To, že Coastline je nemocný, jsme věděli. Stejně tak jsme tušili, co to pro Thomase znamená. Když máte rakovinu, okolní svět se nezastaví. Je potřeba vyvažovat svůj vlastní zdravotní stav a požadavky hudebních vydavatelství.  Jsou zde nabídky pořadatelů velkých akcí. Program DJ může taky znamenat, že vystřídáte několika časových pásem během krátké chvilky. Rakovina znamená nemocniční pobyty, nebo to, že se sice domluvíte, že někde hrajete, ale nakonec tam nevystoupíte. Taky se mi to stalo. 

Thomas pomáhal ostatním nejenom jako DJ – založil taky sérii party na podporu lidí nemocných rakovinou „Trancer Against Cancer“ v Plzeňských klubech Papírna a PH club +. Tato party přinášela finance na podporu nemocným dospělým, v českém charitním prostoru poněkud opomíjeným.  Kromě výtěžku z akcí šla podpora taky z prodeje triček a dalšího merchandisingu.

Nebudu zde psát obvyklé banální pravdy o velkých bojovnících a neuvěřitelné životní energii – to ať za mě zhodnotí jiní. 

Thomas Coastline odešel do hudebního nebe 24.2.2021.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *