Stereo Express: Každý měsíc se snažím udělat jeden nový track

Stereo Express patří k těm hudebníkům, kteří rádi berou své publikum na melodickou procházku od začátku do konce. Znát jej můžete díky jeho hitovému remixu ‘Sweet Dreams’, který vygeneroval sedmimístná čísla přehrání, ale třeba i pro jeho label Love Matters. Poté, co minulý rok sekl s nezdravým životním stylem, jeho produktivita dosáhla maxima.

Rodák z Ghentu patří se svojí dvacetiletou kariérou k opravdovým matadorům melodického techna. A navzdory trendům je ve srovnání se svými začátky více a více aktivní. Za poslední rok stihl vydat album a desítky singlů. K tomu přidal i práci na live show, se kterou má v plánu objet celý svět, a jednou ze zastávek se stane i pražská ROXY.

Kouzelná: Ahoj Chrisi, děkujeme, že jsi si našel čas s námi udělat rozhovor. Jak se těšíš do Roxy? Bude to tvoje první zahraniční vystoupení od začátku pandemie?
Stereo Express: Před nedávnem jsem hrál na menším festivalu v Tunisku na Djerbě, což bylo vzhledem k momentální situaci naprosto úžasné. Hraní v Roxy bude moje první klubové hraní po 6ti měsících. Ano,  těším se dost!

Pamatuješ si na svoje poslední hraní před covidem?
Ano, zrovna jsem se vrátil z mého tour po Asii, když to všechno začalo. Měl jsem naplánované hraní ve Watergate v Berlíně, ten samý den se ale uzavřely hranice a všechny kluby v Německu se zavřely také. Když o tom teď mluvím, připadá mi to jak z nějakého surrealistického filmu, ale bohužel je to skutečnost, ve které teď žijeme.

Jak se ti podařilo koronavirusový “lockdown” přežít? Čím jsi se udržoval pozitivní?
Myslím, že je velmi důležité zůstat aktivní a neusnout na vavřínech. V mém případě to bylo, že jsem pracoval na několika projektech. Některé byly spojené s hudbou, některé ne. Kdybych měl uvést příklad, tak já se snažím strávit spoustu času ve studiu, kde pracuji na své produkci a každý měsíc se snažím udělat jeden nový track. Také pracuji na své Live Show. Zrenovoval jsem si studio. Docela dost sportuji a snažím se, aby moje tělo bylo v kondici a zdravé. Také se snažím omezit čas na sociálních sítích na minimum a místo toho čtu knihy, které mě inspirují.

Stereo Express – Sweet Dreams

Na začátku roku 2020 jsi byl na tour v Indii, Bali a Singapouru. Co bylo nejlepší?
Definitivně moje show v Chronicle na Goa. To místo bylo naprosto úžasné, venku, kousek od pláže, natřískáno. Zažil jsem tam jeden z těch momentů, kdy se naprosto spojíš se svým publikem. Těším se, až tam budu moci hrát znovu.

Existuje nějaké místo, kam by ses chtěl vrátit?
Přál bych si vrátit se snad úplně všude, kde jsem byl. Musím říct, že cestování je můj další velký koníček.

Každá země, každé město má svojí nezaměnitelnou identitu a já naprosto miluji poznávání nových a starých míst. Praha je nádherné město, podle mě je to jedno z nejhezčích míst v Evropě. Díky cestování si utváříme pohled na svět, na lidi a kultury, co v něm žijí a to si myslím, že je strašně důležité v našem životě. Cestování mi pomohlo otevřít oči a mysl. Doufám, že se brzy hranice otevřou a že budeme cestovat bez jakýchkoliv omezení.

Řekneš nám prosím něco o tvém rodném městě Ghent?
V Ghentu jsem se narodil a vyrůstal. Ghent je malý, krásný a jedinečný. V centru najdete spoustu krásných a středověkých památek, které jsou zapsány na seznamu v UNESCO. Když se procházíte centrem, v jednu chvíli je to jako se procházet ve středověku. Nikdy jsem si to ale pořádně neuvědomil, protože jsem tam vyrůstal a přišlo mně to normální. Došlo mi to, až když jsem se přestěhoval do Berlína a Ghent jsem navštívil a viděl jsem tohle město z pohledu turisty. Pokud máte rádi historii a památky, tak můžu Ghent vřele doporučit.

Ve které části Ghent najdeme? Pokud se nepletu, Belgie je rozdělena na holandskou, francouzskou a německou část?
Ghent je v holandské části, ale protože moje mamka je z francouzské části a já žiji v Berlíně, naučil jsem se mluvit všemi belgickými jazyky. To je něco, na co jsem právem pyšný,  protože komunikace je klíč. 

Přestěhoval si se z Belgie do Berlína. Byl Berlín láska na první pohled?
Přesně tak. Poté, co moje mezinárodní kariéra začala v roce 2011, začal jsem hrát v Berlíně stále víc. Pokaždé, když jsem tam hrál, zamiloval jsem se do toho města trochu víc. V roce 2012 jsem chtěl zůstat v Berlíně celé léto, abych město poznal a užil si ho … Do Gentu jsem se už nikdy nevrátil. Líbí se mi, jak je Berlín bez předsudku. Mám pocit, že mi dal neuvěřitelnou možnost, abych rostl jako člověk a jako umělec. Stále si myslím, že je to jedno z nejlepších míst k životu.

Belgie je známá pro svou čokoládu, vafle, hranolky a pivo. Co ti nejvíce chybí?
Mušle!!! Zbožňuji je, miluju je, sním o nich, chybí mi, mohl bych je jíst každý den! 🙂

Nedávno jsi vydal nový track s názvem Liberty. Řekni nám něco o něm.
Jedním z vedlejších účinků tohoto viru je pokles naší tolerance. Rozděluje nás to. Sociální média se stala bojištěm lidí, kteří spolu neustále intenzivně diskutují. To, co jsem se naučil a vypozoroval za svůj život je to, že nenávist a nesnášenlivost nikdy nevyřešily žádný problém. Je to dokonce v rozporu! Protože hudba je náš univerzální jazyk, chtěl jsem vyslat do světa zprávu, aby si lidé pamatovali, že jediný způsob, jak něco vyřešit, je, když držíme spolu a respektujeme se. Tak jsem přišel na track s názvem „Liberty“.

Stereo Express – Liberty

Jak vypadá tvoje studio a kolik času v něm trávíš?
Moje studio je docela minimalistické s prvky dřeva. Mám v něm dvě pracovní desky, jednu používám pro produkci a druhou pro moje live studio. Čas, který trávím ve svém studiu závisí na tom, na kterém projektu pracuji, ale průměrně a za normálních okolností bych řekl 30 hodin / týden. Nyní je to téměř dvojnásobek.

Řekneš nám prosím něco o tvé live show pro Dskonnect Festival?
Pro ty, kteří to nevědí, Dskonnect je moje agentura a na online festivalu jsem poprvé představil svoji novou Live Show. Byl to velký úspěch s více než 100 tis. zhlédnutími.
Už nějakou dobu bylo moje přání hrát hudbu Live, abych se přímo na pódiu mohl rozhodnout, jak chci hrát každou skladbu. Díky tomu mám příležitost v ten daný okamžik vytvořit nové tracky. Je to celé jako nikdy nekončící projekt se spoustou pokusů a omylů. Zkouším různé mašinky a postupy. S mým posledním upgradem (mým novým živým vystoupením) se blížím velmi blízko ke svému ideálnímu konceptu.
Musím říct, že tento projekt mě velmi nabíjí. Dalo mi to úplně nový rozměr hraní a předvádění mé kreativity na jevišti.
Po mnoha letech cestování po světě jako DJ mi toto živé vystoupení připadá velmi vzrušující. Je to něco úplně nového vedle mých vystoupení jako DJ. Velmi se těším, jak se to celé vyvine v příštích několika letech.

Jak je na tom letos hudební scéna v Německu?
Bohužel, jako téměř všude jinde na světě, všechno je tu omezeno. Normálně má Německo rozsáhlou scénu, stovky klubů a festivalů. Kvůli covidu je ale téměř vše uzavřené, a ti kteří se snaží něco udělat, jsou velmi omezeni. Jak jsem již řekl, je to velmi surrealistické, co se právě teď děje.

Co dalšího máš letos v plánu?
Těžko říct. 99% mého kalendáře pro rok 2020 je odloženo.

Moje turné po Jižní Americe se plánovalo na květen, celý můj festivalový kalendář se také odložil. Plánování na zimní období je téměř nemožné se všemi těmi neustále se měnícími omezeními.
Komunikujeme s mnoha promotéry z celého světa a jakmile budeme mít nějaké možnosti realizovat nějaké akce, jdeme do toho. Ale jsme závislí na tom, jak vlády na celém světě zvládnou naši současnou situaci.
Myslím, že mnoho lidí v hudební kultuře právě teď čelí velké výzvě.
Rozhodl jsem se, že svůj čas využiji na další projekt, který mám na mysli už nějakou dobu: chystám se napsat knihu 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.