Jak zasáhla pandemie COVID-19 českou taneční scénu?

Vládní nařízení ve stále více zemích nařizují zákaz shromáždění, v některých státech platí zákaz vycházení. Kluby téměř po celém světě byly donuceny zavřít, ruší se či odkládají festivaly. Důvodem je šíření viru COVID-19, které drasticky ovlivnilo a nadále ovlivňuje světovou hudební scénu. Dle českého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha budou hromadné akce povoleny až jako jedny z posledních. Nikdo nedokáže s jistotou říct, jak se bude situace nadále vyvíjet. Oslovili jsme proto několik českých promotérů a DJs, aby se k situaci vyjádřili a navzájem si tak vyslovili podporu.

Zajímalo nás hlavně, jak kluby tuhle situaci zvládají, jestli bylo těžké přebookovat DJs, změnit program, co by chtěli vzkázat fanouškům a na závěr trošku na odlehčení, jakou nejšílenější konspirační teorii o koroně zatím slyšeli.

Fuchs, Praha
Samozřejmě nás to zasáhlo jako všechny ostatní a nevíme, co bude dál. Pro ústřední tým jsme dali seznam úprav, který chceme udělat, abychom je nepropustili na místě a dali jim čas se na to nejistý období nějak připravit. Na druhou stranu je to ideální čas pro restart a znovu nastavení procesů, které nějak drhly nebo právě pro úpravy, který se nestíhaly za běžného provozu.
Taky jsme se spojili s dalšíma promotérama a dali dohromady
“virtual healing”, kde budete moci slyšet sety DJs co znáte z pražských klubů do té doby, než je uslyšíte naživo.

Ohledně změny programu myslím, že nebyl žádný problém s účinkujícími, ale spíš technická stránka věci v podobě letenek atd. Nakonec se všechno zvládlo.
Našim fanouškům bych chtěl vzkázat, jak se zpívalo v jednom tracku Spiral Tribe: “You might stop the party, but you can’t stop the future!” Nebojujeme tady s nařízením britský vlády, ale s nebezpečným virovým onemocněním, ale myšlenka je stejná – je to jen dočasné omezení, ale hudba bude žít dál.
Někde jsem četl, že korona je zástěrka pro narušení rozšíření 5g sítí,  díky kterým nás pak budou ti mocni ovládat.

Fléda club, Brno
Je to pro nás opravdu velká rána. Kluby jsou spolu se samotnými umělci jednou z nejvíce zasažených oblastí v hudební branži. Všechny nás teď bude čekat několik náročných měsíců. Ta nejistota je to, co nynější situaci dělá velmi složitou.
U nás bohužel přebookovat program je velmi složité. Problém často nastává u interpretů, kteří mají naplánované turné třeba rok dopředu a je velmi těžké hledat dodatečný termín. U zahraničních umělců je další komplikace fakt, že zákazy se v jednotlivých státech navíc budou výrazně lišit (Britové mluví o výjimečném stavu, který by mohl trvat až do konce roku).

Zůstaňte doma, poslouchejte hudbu a buďte optimisté. Je to těžká doba pro všechny, snad ji všichni společně ustojíme. Zkusme si z toho vzít i něco pozitivního: začněme si víc vážit věcí, které jsme před vypuknutím pandemie brali jako samozřejmé.
Ke konspirační teorii jsme zatím slyšeli pouze sprosté ruské a čínské dezinformace, na pravou konspirační teorii ve smyslu, že koronavirus se poprvé objevil v 70. letech v Argentině a nakazil se jím Elvis Presley i Adolf Hitler, na něco takového teprve čekáme.

Fabric, Ostrava
Situace je, jak asi všichni ví, velmi vážná. Pro lidi, kteří se živí provozováním klubů a organizováním akcí je aktuálně extrémně kritická, protože jsou bez jakýchkoliv příjmů.
Snažíme se omezit veškeré výdaje na minimum, abychom byli schopni současnou situaci vůbec přežít a po odvolání veškerých opatření opět otevřít klub. Ztráty ale budou, i přes veškerá úsporná opatření, obrovské. Doufáme, že stát bude pomáhat při řešení této ekonomické krize i OSVČ a podnikatelům, kteří pracují v kulturním průmyslu. Rozhodně to není malý počet pracujících a na tento průmysl je navázána spousta dalších odvětví.
Samozřejmě to nebylo jednoduché a stále probíhají různá jednání s interprety a managementu, kde to ještě není dořešeno. Snažíme se veškeré akce, které byly domluveny na březen, duben či květen přehodit na následující podzim či jaro. Věříme, že se podaří obnovit provoz co nejdříve a vyhneme se tak dalším ztrátám. Většina interpretů, kteří byli domluveni jsou již zaplaceni a tím pádem v tom leží obrovské finanční prostředky.
V první řadě bychom rádi poděkovali všem složkám IZS, armádě ČR a prodavačům, kteří v současné situaci „bojují“ v první linii. Tito lidé mají náš respekt. Mnoho návštěvníků, kteří nás navštěvují, pracuje v těchto odvětvích, a proto to vnímáme velmi intenzivně. Ještě jednou díky.
Co se týče fanoušků obecně, tak prosíme o dodržování vládních nařízení. Noste prosím roušky, dodržujte karanténu a snažte se být ohleduplní. Zachraňme tak nejen kluby, festivaly, divadla a další instituce, ale i ekonomiku ČR jako takovou. Čím dříve se podaří tuto pandemii zvládnout, tím dříve se vše vrátí do starých kolejí a pro všechny bude snazší zvládnout i ekonomickou krizi, která nepochybně po této pandemii přijde.

Zároveň bychom chtěli vyjádřit obrovské díky všem fanouškům, kteří nás v této situaci podporují a taky poprosit o zachování přízně a pochopení celé situace ve všech návaznostech a ohledech. V nastalé situaci navíc připravujeme spuštění několika projektů, které jsme delší dobu připravovali.
Jedním z nich bude například Fabric Patron, kdy si fanoušci a návštěvníci budou moct koupit kredit, či permanentku na vstup na akce Fabricu a podpořit tak finančně udržení klubu v tomto těžkém období.
Aktuálně nám všechny konspirační teorie připadají čím dál více realistické, takže těžko říct kdo nebo co je šílené.

Mini.musik
V první řadě díky, že sis na mě a mini.musik vzpomněla. Co si budeme, nikomu na scéně tahle situace neudělala radost, nikoho nepotěšila a ani my nejsme vyjímkou. Nicméně vezmeme-li v kontextu zdraví a toho, co se děje, tak zas tak moc postižení nejsme. Kluby a jejich zaměstnanci jsou na tom o mnoho hůř a my jim držíme palce a doufáme, že až tohle opadne, tak budeme zase vídat ty samé tváře v těch samých klubech. Snad nám to s tou pražskou scénou nezamíchá až moc. Ale i kdyby, tak každá změna s sebou nese něco nového a my neplánujeme zahořknout.
V současný době řešíme s hosty přesun akcí na jiný termín – spíš teda na neurčito. Konkrétně se jedná o Alexe Vasalla, majitele labelu Dig Deep, jehož jsme měli mít o Velikonocích v Crossu. A dále PSTW z labelu Lacuna Recordings na akci v Chapeau Rouge a berlínského Olivera Raumklanga plánovaného v Klubovně 2. Patro, u nichž máme velký otazník, neboť obě akce jsou plánované na květen. Předpokládáme však, že obě party na 99% neklapnou, ale co kdyby… třeba se stane zázrak… vir to zabalí, společně zahodíme roušky a začneme tančit! Našim fanouškům vzkazuji, ať neklesají na mysli, nejsou otrávení, že nemůžou do klubů, že nemůžou tančit, kamarádům DJs, že nemohou hrát. Tenhle čas je unikátní, dává nám prostor věnovat se více blízkým, vyladit co nám haprovalo a nahlédnout více sami do sebe. Některé asi zastihla, možná ještě přetrvává, prvopočáteční depka… taky na mě sedla mrcha. Ale potom, co sama odezní, zůstávají super dny naplněné jinak než dříve. Tak si pojďme tohle dočasné zastavení užít.
Zpříjemňovat Vám ho plánujeme víkendovými streamy s dvoutýdenní frekvencí, přičemž první rolujeme už tuhle sobotu.

V plánu máme kromě tuzemských djs i zahraniční hosty, přičemž prvním jsou právě již zmínění PSTW z Lacuna Recordings.
Více info ve fb události:
https://www.facebook.com/events/613723376137967/.
Konspirační teorie moc nesleduju, ale v jedné knize z 80. let, která se jmenuje Oči Temnoty, je napsáno tohle: „Okolo roku 2020 se začne šířit po celém světě onemocnění připomínající zápal plic, které napadá plíce a průdušky a je rezistentní vůči jakékoliv léčbě.“. Podle konspirátorů tak autor, Dean Koontz, předpověděl budoucnost… Knížku jsem nečetl, takže nevím, jestli je to náhoda, nebo se strefuje novodobý Nostradamus více.

Bocca klub, Olomouc
Samozřejmě nás to zasáhlo a narušilo to naše plány jako asi plány spousty lidí. Aktuálně to částečně bereme jako podnikatelský detox a věnujeme se soukromému životu a rodinám.
Zrušili jsme akce do začátku dubna a převážně to vyšlo na booking českých DJs, který je organizačně jednodušší, než zahraniční djs. Ovšem kvapem se blíží i termíny vystoupení zahraničních DJs, která jsou v ohrožení. Snažíme se udržet termíny do poslední chvíle, ale pochopitelně se může stát, že nám nezbyde, než měnit termín. Fanouškům bychom chtěli vzkázat, že už se na ně nesmírně těšíme. Do konce tohoto roku máme ještě spoustu nápadů. Na konspirační teorie moc nejsme, ale zaslechli jsme něco o zombies.

Exit club, Brno
Ahoj, snažíme se zachovat chladnou hlavu. Za ty roky jsme už tak nějak na stresový situace zvyklí, tak to prostě bereme jak to je.
Stále čekáme, jak se situace bude vyvíjet, s managementem x DJs, které máme zabookované na jaro, jsme v kontaktu a pokud bude třeba, jsme připraveni jejich vystoupení přesunout. Zatím jsme přesouvali oficiálně jen březnové vystoupení Bryana Kearneyho na červen a tam byla komunikace s managementem blesková.
Fanouškům vzkazujeme, ať si užijí párty volno, naberou energii a hlavně, ať jsou zdraví. No a samozřejmě už se na všechny těšíme, první mejdany po karanténě budou asi velký.
Konspirační teorie… za všechno může Kalousek.

Roxy Prague
Nemohu říct, že by to byl absolutní šok. Tak trochu se to dalo očekávat již dávno. Nicméně ze dne na den jsme museli zastavit veškerou práci, ať už na marketingových kampaních nebo při bookingu nových umělců a vrhnout se na krizový plán.
ROXY není jen ten klub dole, ale v podstatě živí i aktivity experimentálního prostoru NoD v prvním patře, tedy galerii a divadlo. Člověk si pak jistě dokáže představit, jak komplexně nás celá věc zasáhla. Ale nehroutíme se. Celá naše parta tady pracuje z lásky ke kultuře, a tak věříme, že to společnými silami nějak přežijeme. Důležité je, aby se nám vrátili fanoušci, až to všechno skončí a podpořili nás. Protože bez nich to nezvládneme.

Pandemie zasáhla celosvětový hudební trh. To znamená, že promotéři chápou vážnost situace, ať už sídlí v Berlíně nebo třeba v LA. Proto si všichni při hledání nových termínů vycházíme maximálně vstříc a spolupracujeme. Samozřejmě nad námi stále visí otazník a nevíme, kdy to všechno skončí. Jak dlouho budou zavřené hranice? Jak to ovlivní mobilitu umělců i návštěvníků? Ale kdybychom byli ustrašení, nehneme se z místa. Proto se nám už teď rýsuje pěkně nabitá podzimní sezóna. Držme si palce.
Vy zůstaňte doma, my vám to pak vynahradíme 🙂
Konspiračních teorií byla spousta. Jedna z prvních byla samozřejmě, že je koronavirus biologická zbraň Číny. Z nejšílenějších hoaxů bych určitě zmínila tvrzení, že COVID-19 se dá vyléčit šňupáním kokainu a použitím sušiče rukou na veřejných toaletách. To zní jako dobrá párty, ale bohužel.

Džejar @ Svojšice festival
Upřímně, toto téma by si zasloužilo více poctivé novinařiny, není to prdel, pro celý tento “průmysl”, odvětví …
Situace je pro celé kulturní odvětví velice obtížná, nevím, kolik společností toto přežije. 
S ohledem na vládní zákazy neplánujeme warm-up na Svojšky a s ohledem na současnou situaci to vypadá, že 30. května asi nebudeme a posuneme se buď na červenec nebo srpen. Čekáme do půlky dubna na reakce vlády a pak se rozhodneme, co dál. Ke konspiračním teoriím bych se vyjádřil asi takto:
“ Vždy je potřeba se seriozně zamyslet, komu nejvíce tento chaos prospěje…“

U Bukanýra – Music Boat
Tak zatím jsme na začátku a nejvíc bude záležet, jak dlouho to bude trvat. V tuto chvíli jsme ve stavu, že veškeré příjmy spadly na 0%, což nikdo nemohl předvídat. No a pokud to bude trvat déle než 2 měsíce, tak to bude velmi těžké. Není totiž možné něco dotovat z ničeho. Samozřejmě ve stejném stavu jsou všichni a pro spoustu podniků tato situace může být i likvidační. Nejhorší je to samozřejmě s platy zaměstnanců. Na lodi jsme jedna velká rodina, jsme spolu už léta a cítíte i zodpovědnost za lidi, kteří pro vás pracují.
Všichni DJs chápou situaci a ví, že se nedá nic dělat. Jen je škoda, že jsme měli domluvená moc pěkná zahraniční jména a pro jejich vystoupení bude velmi obtížné hledat náhradní termín.
Hlavně ať jsou všichni zdraví a i jejich blízcí. Ať nepropadají panice a jestli jim také chybíme tak, jako oni nám, ať si třeba poslechnou nějaký stream či podcast, kterými v tuto chvíli zásobujeme naši FB stránku. Doufejme, že se brzy opět uvidíme.

Co se týká konspirací, tak ať už coronavirus vznikl v USA, nebo že siť 5G snižuje imunitu a lidé jsou náchylnější k nákaze koronavirem, anebo že vojáci NATO rozšiřují koronavir v Evropě. Pokud má člověk všech pět pohromadě, tak by měl takovýhle bláboly ihned rozpoznat.

Jaqullin
Koronavirus ovlivnil mou „práci“ naštěstí pouze částečně, mám i běžné zaměstnání. To však nic nemění na faktu, že mi DJing a každovíkendový kolotoč plný techna a pozitivní energie sdílené s lidmi chybí. Nemůžu se dočkat, až do něj naskočím zpět, odpočatá, a s ještě větším drivem. Stejnou situací však prochází spousta dalších a je potřeba si uvědomit, že v tom nejsem sama. Festivaly, eventy, kluby – tato situace má velký (mnohdy až existenční) dopad na celou taneční scénu, ale myslím si, že až tohle pomine, lidé si budou o to víc vážit toho, že se mohou jít někam bavit. Nálada v České republice naštěstí není tak špatná, jak by si člověk myslel a jestli jsme jako národ v něčem výjimečný, pak je to schopnost udělat si ze všeho legraci.


Zůstaňte pozitivní, i přesto, že se přirozeně bojíte neznámého. Právě teď můžeme jen čekat a doufat, že se tato vlna co nejdříve přežene, a my si spolu budeme moci brzy společně zatančit. Dávejte na sebe i své blízké pozor, nezapomeňte si mýt ruce a noste roušky.
Konspiračních teorií a poplašných zpráv proběhlo už hodně. Za mě vítězí ta, podle níž byl nový typ koronaviru vytvořen uměle v kanadské Národní mikrobiologické laboratoři ve Winnipegu a použit Spojenými státy jako biologická zbraň proti Číně.

Dominik Gehringer
V rámci možností dobře. Mám spoustu času na produkci a na rodinu, za což jsem rád a využívám to na 100%. 25.5. mi vyjde track Hardpigments na Portugalském labelu Roberta S(PT) Trau-ma. Poté v brzké době 4 trackové techno EP na DSR digital. V červenci mi vyjde remix pro bosse label Trippy code Beatqueche a zpěvačku nominovanou na Grammy, Lisu Pure. Momentálně pracuji na spoustě melodických tracích a už se nemůžu dočkat, až se o ně s Vámi podělím. Na jednu stranu je fajn, že skoro každý vypne od stereotypního fungování a dá si trochu oraz ode všeho, ale na druhou stranu se mi zrušilo spoustu hraní, na které jsem se opravdu těšil, což mě hodně mrzí.
Všichni by měli dodržovat nařízení vlády a být zodpovědní. Nosit roušky a důkladně si umývat ruce, abychom se mohli co nejdříve vidět na párty.
Konspirační teoriích jsem slyšel spoustu, ale tahle mi přišla nejšílenější… po konci viru přijde druhý Ježíš Kristus a všichni, co zemřeli na koronu, povstanou z mrtvých.

Lahvisz & Cerevatov
No, už 6 dní jsem na chatě v Jeseníkách, kde mi v podstatě nic nechybí. Moje zaměstnání mi umožňuje pracovat odsud. Chodím se projít a je čas na činnosti, které se pořád odkládaly. Samozřejmě chápu, že ne každý má tuto možnost se takhle ,,uklidit“ a v podstatě bez omezení přežít tohle těžké období, takže právě těmto lidem bych chtěl popřát hodně zdraví a sil. Poslouchejte hudbu, dodržujte nařízení a buďte trpěliví. Každý si doma může pustit svůj oblíbený set, svého oblíbeného interpreta. Hudba pomůže relaxovat a dobíjet baterky. Věřím, že když to vydržíme, tak reopening  klubů bude velkolepý, a o to víc si všech akcí budeme vážit. I my jsme nahráli nový set s názvem #StayHome and listen!

Spoustu DJs dělá doma streamy, takže určitě bych o taneční hudbu neměl strach. Ohledně konspiračních teorií… zajímavá otázka. Těch teorii je opravdu hodně. Dneska jsme zahlceni informacemi a je těžké si vybrat, které jsou fakta, a která nevypovídají o ničem. Některé teorie jsou tak absurdní, že se nad nimi snad každý pousměje. Já sám si namlouvám, že to je prostě zbraň, proti které musíme bojovat jako lidé, ne jako národy, ale jestli je některá z těch teorii pravdivá (teď myslím ty, které říkají, že COVID-19 vypustila Amerika nebo Čína naschvál), tak si jako lidstvo asi opravdu zasloužíme zaniknout. Budu věřit a doufat, že to jsou opravdu jen teorie a lidé po této těžké zkoušce budou o chloupek lepší.

Da Moon
Jelikož jsem normálně pracující a mám zaměstnání, které mi umožňuje vykonávat činnost z domova, tak to jde. První týden karantény byl ale docela na palici. Rodinu jsem odvezl na venkov, kde mohou volně „dýchat“, a sebe nechal zavřeného v pražském bytě. Odloučení od rodiny, od kolegů v práci a celkově pozorovat, co se kolem děje, bylo trochu na hlavu. Situaci jsem ale vyřešil tak, že jsem přestal sledovat média v tak velké míře, jako na začátku epidemie, vypadl jsem také na venkov a teď mám klid. A jelikož věřím v dobré konce, tak věřím, že to za chvíli odezní.
Neblázněte a pokud můžete, žijte dál normální život a věnujte se v rámci možností tomu, co máte rádi. Konečně se můžeme jako lidstvo trochu zastavit, nadechnout a pořádně se rozhlédnout kolem sebe. Také respektujte nařízení vlády. Smysl to určitě má. Co mohu doporučit je, jít se projít do lesa na čerstvý vzduch. Pomáhá to i mimo pandemii. A také dejte o sobě vědět rodině, kámošům, vezměte si knížku, pusťte si film nebo hudbu. Za chvíli to bude za námi.
Bohužel žijeme v době jedné velké konspirace, hoaxů a dezinformací, tak bych s dovolením moc nepřihazoval, ale vzpomněl jsme si na jeden. Prý Chuck Norris nedávno oslavil narozeniny a chytil koronavirus, ale ten ho znovu pustil. Tak nevím.

Orbith
Zatím velmi dobře, protože jsem nikdy za celou dobu co hraji (25 let), nikdy nebyl tak dlouho doma během víkendů. Užívám si společný čas s rodinou, také naši zahradu, na kterou jsem nikdy díky plnému diáři neměl čas. Každý den cvičím a celkově si to užívám. Také se mě už dlouho nestalo spát každý den víc jak 8 hodin, díky práci a hraní. Bude to znít možná zvláštně, ale mám hodně času na sebe, práci a užívám si ten klid.


Buďte opatrní, chovejte se zodpovědně k sobě a svému okolí. A samozřejmě se na vás těším, až se setkáme na nějaké skvělé party!
Ke konspiračním teoriím, tak taková klasika, útok USA na Evropu, vyhlazení lidské rasy a podobné blbosti…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *