Biodan: S Roxy mám velmi blízký vztah

Dlouholetý rezident Roxy Prague – Biodan, oslaví v pátek své kulatiny a zároveň 20 let působení na hudební scéně. Pozvání na oslavu přijal i speciální host Eagles & Butterflies.

Kouzelna: Ahoj Biodane, Letos oslavíš kulatiny, jak se těšíš na oslavu?
Ahoj, přesně tak. Už v pátek oslavím 40 let, ale také zároveň i 20 let aktivního DJingu, takže jsou to vlastně dvoje kulatiny. Moc se těším na hlavního hosta Eagles & Butterflies, který je opravdu skvělý muzikant a také na všechny známé. Takže jo, těším se hodně.

Narodil jsi se v roce 1980, když ti bylo 9 let proběhla u nás Sametová revoluce, pamatuješ si něco z listopadu 89? Jak si to tenkrát vnímal?Vnímal jsem to docela dost, protože jsem bydlel asi 5 minut pěšky od Václaváku. Skoro každý den jsem chodil ze školy skrz demonstrující lidi. Sice jsem v 9. letech úplně nerozuměl o co přesně jde, ale chápal jsem, že se děje něco velkého.

Co tvoje DJské jméno vlastně znamená? První co mě napadlo bylo, že máš rád BIO 🙂
Původně jsem si říkal DJ Bo.dan. Jmenuji se Bohdan. Takže myšlenka byla místo “h” dát tečku. Jenže pak se pořád dokola stávalo, že mě psali špatně do programu. Jednou bez tečky, pak zase s velkým “D” a někdy s pomlčkou. Tak jsem si začal pohrávat s myšlenkou si změnit jméno. V té době bylo BIO moderní a na jednom afteru padl ten geniální nápad, že bych si měl říkat Biodan. Takže spojitost s BIO to tak trochu opravdu má. Vtipný je, že díky mým DJ jménům mi hodně lidí říká dodnes Dane a to mě znají i dlouhá léta 🙂 

Hraješ od roku 2000 (teda aspoň co se na Resident Advisor uvádí), pamatuješ si na svoje úplně první hraní? 
Moje první hraní bylo za Prahou v nějakém klubu, kde bylo asi 6 návštěvníků. Nevím už kde a jak se klub jmenoval, ale můj čas byl někdy v 5.00 ráno. Byl jsem strašně nervózní a po 3 mixech mě taktně vystřídali, že prý už musí jít hrát další DJ.

A honorář? 🙂
Pozval mě kamarád, zda si nechci zkusit zahrát před lidmi. Takže to nebylo o penězích a není vlastně ani dnes. 

Co tě ke hraní vůbec přivedlo?
To je velmi jednoduché. House-techno jsem objevil někdy okolo roku 96, nebo 97 a ten svět byl úplně jinde než klasické diskotéky. Začal jsem velmi pravidelně chodit na party a objevil Roxy. Pak jsem se díky kamarádovi dostal na návštěvu k Pavlovi (DJ Yukimura), kde jsem si poprvé sáhnul na gramce. Hned po té návštěvě mi bylo jasné, že začínám šetřit peníze na techniku. Pavla jsem pak dlouhá léta neviděl, ale nedávno začal pracovat v produkci v Roxy, takže se po 20 letech opět vídáme. 

Co byla tvoje první koupená deska, CD, kazeta? 
To už nevím, ale první vinyl určený k hraní co jsem pořídil se jmenoval Adam & Eve – It’s a Universal Thing.

Jaký máš vztah k ostatním stylům? Baví tě třeba jungle, pop, word music či nějaké staré oldies?
Hudbu mám všeobecně rád, ale bohužel nemám čas poslouchat a objevovat jinou muziku než hraji. Dřív jsem hodně jel i DnB a liquid funk. Nakonec to vedlo k tomu, že jsem založil pravděpodobně jeden z prvního českých DnB labelů, kde jsem vydal víc než 50 releasů. 

Zúčastnil jsi se někdy Freetekna, venkovních prvních rave parties?
Ano, několikrát. Nejdřív jako návštěvník a později jsem i na několika CzechTekách hrál. Vždycky to bylo super.

Co by jsi dělal, kdyby jsi nebyl dj?
Nedělám jen DJing. 

Krom djingu – máš ještě nějakou jinou práci?
Ano, několik. Například jedna z nich je produkce U Bukanýra.

Přišla někdy na tebe za těch 20 let hraní krize, kdy jsi si řekl, že se na to vykašlal?
Jo. Když jsem se jednou před hraním tak sundal, že jsem pak zkazil celou party. Díky této zkušenosti jsem pak hodně přemýšlel, jak by moje vystoupení měli po profesionální stránce vypadat. Takže dnes si dám během hraní pár pivek, nebo nějakého panáka a mejdan pro mě začíná až po hraní.  

Tvoje kulatiny oslavíš v Roxy, proč právě tam? 🙂
S Roxy mám velmi blízký vztah. Ještě než jsem byl DJ, tak jsem v Roxy trávil každý víkend. Jakože pátek i sobotu.  Pak jsem začal hrát jako DJ a díky Romanu Raiovi, který mě tenkrát doporučil, jsem dostal šanci v Roxy vystoupit. Od té chvíle jsem tam začal hrát častěji a dostával i příležitosti hrát se spoustou skvělých producentů a DJs. Navíc letos jsem tam odehrál svůj 17. Silvestr v řadě, což je šílený číslo. Takže kde jinde to tedy oslavit, než doma? 

Pamatuješ si na svoji úplně první návštěvu v Roxy?
To bylo cca v roce 1996/1997 a byl to hip-hop koncert nějakých borců z New Yorku. Ono totiž než jsem obul stříbrné boty na 20 cm podpatku a začal tančit na house-techno, tak jsem byl hustej gangsta :))

Co by jsi na Roxy změnil, vylepšil?
Tohle je hrozně těžký. Roxy prošlo za ta dlouhá léta vývojem a dost věcí se za těch 24 let co tam chodím změnilo. Jak hudebně, tak způsobem jakým se ten klub vede. Samozřejmě se mi některé věci třeba nelíbí, ale zase na druhou stranu dokážu pochopit, proč se některá rozhodnutí dělají. Ono je jednoduché kritizovat, ale nikdo nevidí do zákulisí co obnáší dělat takovýhle klub a opravdu to není žádná sranda. Za tu veškerou práci patří celému Roxy teamu obrovský dík. 

Co bys doporučil techno turistům, kteří se vydají na víkend do Prahy?
Podívat se na program klubů a najít si místo, kde je to bude hudebně bavit.

Nějaký vysněný festival, kde by sis chtěl zahrát?
Asi jsem nad tím takto nikdy nepřemýšlel.

A na závěr

3 oblíbené tracky
Těch je hrozně moc. Ale když sáhnu do starších kousků, kdy jsem hrál ještě z vinylů a muzika nebyla takový konzum jako dnes, tak třeba tyhle jsem měl a mám do teď hodně rád.

Carl Craig – The Climax 

The Sixteen Million Dollar Man – Pink Yo Black

Weekend World – Twister

3 oblíbené knihy
Moc přítomného okamžiku – Technokněží – Hra o trůny.

3 oblíbené appky.
Traktor – Ableton – Adobe Photoshop.

3 nejhorší tracky na přání
– Zahraj něco tanečního.
– Na moji odpověď, že track co po mě chce nemám dostat odpověď: “A co tedy máš?” 
– Poslední není přání na muziku. Ale občas za mnou chodí lidi, že bych se měl při hraní víc usmívat 🙂 

3 nej Djs
Luciano – Maceo Plex – Dixon.

3 nej filmy nebo series.
The Marvelous Mrs Maisel – Peaky Blinders – Rick & Morty.
The lord of the rings – Lost in Translation – Princess Mononoke.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *