Rozhovor o blížícím se festivalu Rosnička, hudebním festivalu současnosti

Festivalová sezóna se naplno probouzí k životu a jeden z prvních letošních festivalů, který by měl mít fanoušek techna a elektronické muziky v hledáčku, je bez debat hudební festival Rosnička.

Festivalová sezóna se naplno probouzí k životu a jeden z prvních letošních festivalů, který by měl mít fanoušek techna a elektronické muziky v hledáčku, je bez debat hudební festival Rosnička.

Ten se koná už tento víkend 28. – 29. června ve Svitavách, v přírodním areálu mezi rybníkem, lesem a loukami. Hodili jsme řeč s jedním z organizátorů s Janem Barnetem, který vyplodil tak obsáhlé informace, že pojďme rovnou na to.

Ahoj Honzo, festival je již za rohem, jak vám jdou přípravy?

– Jan Barnet: Zdar ahoj, v realizačním týmu jsem teprve druhým rokem, tudíž nemám moc s čím porovnávat. Jde to ale vlastně skvěle, oproti loňsku cítím tak měsíc náskok, konečně máme čas i na ty hezký věci a nejsme zasekaní pouze operatívou. Což je moc moc důležitý, protože právě ty hezký věci jsou vlastně pak vidět nejvíc.

Proč by měl člověk na Rosničku přijet?

Začnu u dramaturgie, ta je bez debat nejsilnější za celou historii festivalu. Ať hledáme jak hledáme, v programu nevidíme jediný slabý místo tak nějak je to celkově vyladěný, funkční, dramaturgicky správně. Jsme šťastní, kolik velice kvalitních hudebních projektů jsme letos v Česku a na Slovensku vyštrachali.

Dalším důvodem návštěvy je rozhodně kouzelnej přírodní areál, kterému dominuje rybník Rosnička. A co je na tom nejlepší, krajská hygienická stanice povolila koupání, v rybníku je nejčistější stav vody snad za posledních 10 let. To myslím návštěvníci velice ocení, protože předpověď počasí zatím vypadá super. Má být nádherňajs.

A rozhodně to jsou lidi a atmoška, kterou na Rosničce všichni společně a postupně budují. V pátek odpoledne znáš dva kámoše, se kterými si přijel, o 12 hodin později paříte s jinou skupinkou supr lidí z druhého konce republiky.

Jo a taky moc dobrá Polička za pětatřicet.

Chystáte nějaké novinky/vychytávky/překvapení?

Tvoje otázky jsou až podezřele vyhovující. I zde mám pozitivní odpověď. Ano, kroků v před je hned několik, zmíním ale ten nejdůležitější.

Největší novinkou je premiérově nová 3 stejdž s názvem Ausfahrt.club, kterou jsme symbolicky pojmenovali po sérii našich klubovek, které v Brně děláme, abychom si v průběhu roku drželi organizátorskou kondičku. Ausfahrt.club bude vlastně takový malý stanový klub přímo na pláži, který je dramaturgicky zaměřen na klubovou scénu, převážně na techno. Bude to alternativa, kam se bude moci jíž návštěvník „schovat“, když zrovna nebude mít náladu na projekty spíše koncertního typu.

Změnila se nějak od loňska dramaturgie festivalu?

Úplně bych neřekl od loňska, protože právě minulý ročník byl v rámci dramaturgie přelomový oproti ročníkům předchozím.

Dnes už můžeme říct, že Rosnička je čistě festival elektronické hudby, stále ale s obrovsky širokým žánrovým záběrem. Techno, house, rap, dramík, ambient, experimental a jiná elektronika, která se jen těžko škatulkuje. Společným jmenovatelem je kvalita, nezávislost, progresivní přístupy.

Jedním z našich cílů je představovat malé, spíše neznámé projekty, které jsou ale fakt supr a zaslouží si, aby se o nich vědělo víc. Jednou bychom se chtěli dostat do bodu, kdy nám návštěvníci budou v dramaturgii natolik věřit, že na Rosničku přijedou, i když neznají ani jedno jméno.

Kde čerpáte zdroje inspirace?

Česká a slovenská alternativní převážně klubová hudební scéna, internety, zahraniční festivaly, sny a nereálné představy.

V čem je podle tebe Rosnička nejlepší?

Nevím, jestli nejlepší, ale Rosnička je opravdu opravdu dobrá v dramaturgii, v místě konání, v sociální stránce věci a v perfektním zvuku na všech pódiích.

V čem je podle tebe Rosnička nejhorší?

Nevím, jestli nejhorší, ale Rosnička je opravdu opravdu špatná v prezentování mainstreamové muziky.

Kdo je pro tebe osobně černým koněm letošního ročníku?

Těch je letos nezvykle hodně. Ale já osobně mám na „must see“ listu Fractions, Elektrabela, kolektiv Wrong, Tekstrue, Tronik Youth, Modré Hory, Vneumicky, Sekvoye, Tomáše Vtípila, Ohm Square, Lowmoe, HRTL, Bratři, Bulp a jak to tak píšu a dívám se do line-upu, fakt bych mohl napsat úplně všechny.

Jak už jsem napsal v některé z předchozích odpovědí, nevidím slabé místo, fakt ne. Až mě to děsí!

Během bookingu pro letošní rok jsme si s kolegou říkali, že trumfnout tento line-up bude v dalších letech sakra náročný. A bude. Nicméně náš sdílený dokument „line-up 2020“ už má přes 80 položek, takže to byly zbytečné obavy.

V Česku a na Slovensku vzniká tolik úžasný muziky!

Na co by neměli návštěvníci (při balení batohu) zapomenout?

Na dobrou náladu, na pondělní voraz od povinností, na slušné vychování, na propisku, aby si na ruku psali nové hudební objevy. Spacoš, karimatka, stan, vitamín B-komplex, protože při jeho pravidelné konzumaci tě nenávidí komáři, prašule na pívo a rum, pevné i volné boty a rozhodně záložní teplé oblečení. Ono je sice přes den pařák a teplíčko, ale v 5 ráno u rybníka umí zima hrát.

Dlouhý a vyčerpávající rozhovor, díky za něj! Něco na závěr?

Doval, dojeď, dojdi, dondi, doleť, dokutálej se, dopluj! Dík a čus, bude to boží!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *