Nezbedná: Kdo mě občas sleduje, tak ví, že Pokojíček je naše ostravská zkušebna a zašívárna v prvním patře klubu Fabric. Zároveň jsem si tu udělala i menší rave.cz kancelář, takže když mě Van nedávno oslovil, že by chtěl udělat rozhovor, bylo víc než jasné, kde to spácháme.
Nezbedná: Začneme jako vždy krátkým představením. Kdo je VAN VEGA? Odkud jsi atd.?
VAN VEGA: Jsem Van Vega, pocházím z Arménie a skoro 20 let žiju v ČR, ale když se mě někdo zeptá, odkud jsem, tak říkám, že jsem Ostravák. Ostravu miluju a trvalo mi skoro 10 let pochopit, jaké kouzlo Ostrava má a co tu lidi můžou dokázat s tím, co mají. Za posledních 10 let tu vznikly jedny z nejsilnějších festivalů ve střední Evropě, ať už Colors Of Ostrava, Beats for Love nebo náš rodinný Coal Festivals.
Nezbedná: Krásná spojka na moji otázku, co máš společného s Coal Festivals?
VAN VEGA: Jsem rezidentní DJ Coal Festivalu, jsem v týmu pořadatelů a vždycky, když máme nějaký nápad, tak to s kluky probíráme. Máme demokracii a domlouváme se, když je někdo dobrý, tak ho zkusíme, naopak někteří mají ještě čas, ale vždy se snažíme o kvalitu a aby byl program zajímavý.

Nezbedná: Jak ses dostal tady v Ostravě k hraní?
VAN VEGA: Já jsem do Ostravy přijel s jedním kufrem a 10 deskami, to byl tenkrát celý můj život. Nikdy předtím jsem nehrál, ale už jsem měl alespoň základ – těch 10 LPček. A k hraní mě přivedlo několik náhod. Hodně pomohl kamarád, kterého jsem tu potkal. Měl doma gramofony a já měl desky, takže jsme trénovali. Pak jsme zlomili jehlu, tak jsme hráli alespoň z PC a jednoho gramofonu.
Asi po dvou měsících, co jsem byl v Ostravě, jsem přišel do klubu Afterdark, byl to afterklub a natvrdo jsem šel a zeptal se, jestli si můžu zahrát. Pořadatelé byli trochu v šoku, ale řekli ano, že mám přijít ve 4 ráno a můžu hrát. Tak jsem vzal svých 10 vinylů, musel jsem si tam půjčit sluchátka, protože v té době jsem na ně neměl peníze a nějak jsem to odehrál. V roce 2007 přišlo pozvání od Piriho na první klubovou noc v Ostravském klubu Marley a pak mě Piri pozval na akci Enjoy the Music do Fabricu a tak odstartovala moje DJská kariéra.
Nezbedná: Splnil sis nějaké DJské sny?
VAN VEGA: Myslím, že ano. Stal jsem se rezidentním DJem na jedom z nejuznávanějších festivalů v ČR – Coal Festivals. Zahrál jsem 2hodinový only vinyl set na 10. výročí Beats for love a byl jsem na jednom plakátu s Aviciim a to mi nikdo nikdy nevezme.

Nezbedná: Já o tobě vím, že jsi kolektor, sbíráš vinylové desky. Co mi k tomu povíš? Pochlub se, kolik kousků máš doma?
VAN VEGA: Ano, sbírám desky. Je to moje nemoc nebo trošku závislost. Pořád si říkám, že už mám všechno vzácné za těch 20 let, co sbírám, ale nikdy jich není dost a vždycky pak objevím něco, co ještě nemám a chci. Nejaktivněji sbírám poslední 3 roky a selekci mám převážně progressive house a progressive trance z let 2000 až 2005. Aktuálně mám asi 650 kousků a sbírám pořád dál. Plním si svůj obrovský wishlist a objednávám z Ameriky, Kanady, z celého světa a zatím nejdražší deska mě stála 160€, takže asi 4000Kč.
Chtěl bych touhle cestou vzkázat všem, co hrají z desek, aby se o ně starali, měli čisté desky, čisté hroty, čisté ruce a ten zvuk bude úplně jinde. Až když bude technika a desky v topu, teprve pak i ten zvuk a výsledný vibe bude takový.
Nezbedná: Ty si prý vozíš s sebou na hraní i vlastní kabely. Co mi k téhle podivnosti řekneš?
VAN VEGA: Ano, dělám to poslední asi 2 roky. Dlouho jsem přemýšlel, jak ten výsledný sound ještě vylepšit a i když máš koupené kvalitní tracky, tak i ten přenos zvuku je důležitý. Úplně jinak zní obyčejné kabely za 100Kč a kabely, které mám třeba já od kamaráda elektrotechnika, postříbřené a s kvalitními švýcarskými komponenty. Vezmi si, že máš setup od Pioneeru za několik desítek tisíc a propojíš to nekvalitní kabeláží. To je jak servírovat jídlo od šéfkuchaře na papírovém tácku, najíš se, ale ten požitek bude úplně jinde než z krásných bílých talířů.

Nezbedná: Co bys chtěl vzkázat našim čtenářům, potažmo novým začínajícím DJs?
VAN VEGA: Pokud chcete být na profi úrovni, kupujte kvalitní hudební formáty. Na velkém sound systemu je pak hrozně poznat, jestli máte tracky stažené bůhví odkud nebo máte hudbu koupenou. V neposlední řadě tím podpoříte producenta / umělce, který nad tvorbou stráví ve studiu hodiny a hodiny času.
Hledejte a poslouchejte tu nejlepší hudbu, co můžete sehnat a nezastavujte se na jednom žánru. Buďte open-minded a dávejte šanci mladým talentům.
Mladí talentovaní DJs buďte pokorní a važte si každé příležitosti, kterou dostanete. I warm up DJs jsou důležití, protože udávají směr a připravují publikum na danou party. Nikdy nevíte, jestli vás tam neuslyší někdo, kdo z vás může udělat mega star.
Dále chci všem vzkázat: neseďte doma! Choďte na akce! Svět je rozmanitý a krásný. Přes hudbu se můžete dostat do pocitu euforie až extáze, najdete stejně naladěné lidi jako jste vy a tím tvoříte scénu a fanoušky, pro které to pak má cenu dělat dál a pořádat stále lepší eventy.