Díky za podporu ! Ahoj ROBE :o))
zpět na hlavní stránku diskusiní fórum

IAN BLOND & RAA.O

Ian Blond a Raa.o, kteří zahrají 16. 5. v Hranické Olympii, exklusivně pro Support Kappa Help!

Na 16. května se v klubu Olympia v Hranicích na Moravě chystá benefiční taneční párty na pomoc drogově závislým lidem. V této souvislosti jsem oslovil pozvané DJe, Raa.a a Iana Blonda, a získal exklusivně pro tuto párty následující rozhovor.

Můžete na úvod říct něco o sobě, o svých hudebních kořenech a vývoji?
Ian Blond: Začínal jsem jako klasický vesnický, nesmysly tlachající dj někdy kolem roku 1990. V roce 1994 jsem se dostal do Dortmundu, kde jsem změnil náhled na taneční scénu a od této doby prakticky hraji jen z desek čistě taneční hudbu. Od techna jsem se nyní dostal hlavně k Wet and Hardu a miluji i deep house. Nebráním se však ani jiným stylům.
Raa.oRaa.o: Jsem úplně normální kluk z úplně normálního města.Bydlím v úplně normální ulici a mám úplně normální sousedy (důchodce). Ne, ale teď vážně.Mé jméno je Petr Sakmar a jsem z Ovy.Vždycky jsem v životě tíhnul k hudbě a sportu a nakonec jsem zakotvil u hraní z gramců. Tím nechci říct, že bych nesportoval, spíš naopak. Pokud se mám vyjádřit ke kořenům, předpokládám hudebním, tak broukat jsem si začal už jak jsem byl hodně prťavý. Potom se dlouhou dobu nic nedělo a až v první třídě jsem začal navštěvovat tehdejší LŠU a zkoušel hrát na flétnu. Po dvou letech jsem přesedlal na klarinet, ale dalo by se říct, že mi tyhle ty nástroje nepřirostly k srdci. Dál už se to točilo kolem toho sportu, ale to necháme na jindy.

Vím, že se nedá hudba škatulkovat, ale stejně - můžete nějak přiblížit lidem co hrajete a na co se můžou v Hranicích těšit?
Raa.o: V mém podání to bude bum bác bum bum bác. Možná do toho sem tam přimíchám bác bác bum bác, ale to spíš nechám jako překvapení. Ajaj ten rozhovor bude asi samá sranda. Kdo ví co se mi dneska stalo. Opět trochu vážně: strašně rád experimentuju s deskama, které většinou při setech zůstávají v kufru. Mám je rád, ale vesměs to nejsou desky přímo na rozjetou párty. Proto jsem nabídl, že bych je na začátku mohl tak nějak lehce provětrat. Už se na to moc těším.

Iane, když mi Raa.o říkal, že hraješ "takovej wet&hard", byl jsem ale úplně mimo obraz. Můžeš tento styl trošku přiblížit, o co v něm jde?
Ian Blond: Wet and Hard je založen hlavně na Housu s trancovými "kosmo" plochami a hlavně na progressivních zvucích, a také hutné base. Není tak rychlý jako techno, ale má stejnou energii.

Zdá se, že u nás na Moravě se nějak nedaří klubové scéně (snad kromě Barumby a Fabricu), zato je tu spousta mega akcí - zvláště v Brně. čím to je, je to o penězích, nebo o zahraničních hvězdách, který si může promotér mega párty dovolit ....?
Raa.o: Nevím jestli bych řekl, že se klubům na Moravě nedaří. Spíš máme velkou konkurenci, akcí je hodně a systém podle kterého lidi na akce chodí a nechodí nikdo nezná. Když se kouknu na mega akce jako celek je jich strašně moc. Kde kdo vidí jen to jaké je vstupné, kolik na úspěšnou velkou akci přišlo lidí a pak si lehce spočítá kolik se mohlo vydělat. Už nevidí spoustu drobné práce, která se musí oddřít (to neplatí jen o velkých akcích). Proto takový člověk nabývá dojmu, že uspořádat párty zvládne i on. A tak akcí přibývá, jsou takové a makové a obyčejný party člověk nepozná špatnou a dobrou party. Na druhou stranu si zase nemyslím, že by se celkově klubové scéně nedařilo. Bude ale potřeba udělat změny v některých věcech a pak to bude zase lepší. Asi bych to rozebral ještě víc, ale to by jsme prodebatovali mládí.

Můžeš to přecejen trochu rozvést?
Raa.o: Změny....., on na to má každý jiný názor. Já si myslím, že by tomu celkově mohlo pomoct méně akcí, které by byly kvalitnější (a to nemyslím jen tím, že tam bude spousta sponzorů a bude to v přepychových klubech) a taky by tomu mohlo pomoct zbavit se té tíže businessu. Nevidět v každé akci jen peníze, ale spíš myslet na celkovou zábavu lidí. Pravděpodobně si nejdříve ze všech budeme muset sáhnout do svědomí my co hrajeme a pořádáme takové akce.

Ian BlondJestli se nemýlím, ty Iane jsi promotérem vyhlášené párty Luxus ve Fabricu. Čím je tahle párty zvláštní a tak úspěšná? Co dnes, dle Vašeho názoru, lidi od dobré párty vlastně očekávají?
Ian Blond: Luxus jsme s Hydem vymyslel hlavně proto,že nás už nebavilo hrát stupidní bum bác techno pro nic nevnímajíci lidi, kterým je úplně jedno kdo a co hraje. Luxus je trochu náročnější party pro náročné starší lidi, kteří chcou za své peníze něco víc než zpocené lidi kolem sebe a chtějí si užít hlavně kvalitní hudbu od kvalitních djs na super zvuku, který je na těchto párty nutností.
Raa.o: Nevím co lidi očekávají. Ono se říká sto lidí sto chutí a klubová nebo chceš-li párty scéna toho není výjimkou. Lidi následují trendy, a pokud jim někdo předvede v jakém oblečení, v jaké náladě a s čím na těle na takovou akci přijít tak si jich mnoho řekne asi to tak má být asi je to normální a už v tom nehledají žádnou další vědu. Prostě tam jsou a dál už nad tím nepřemýšlejí. Samozřejmě, že je i ta další skupinka, která je jiná a vidí to jinak, ale ta už je třeba menší a nemá moc šanci to ovlivnit. Můj postřeh z posledního roku je ten, že tou činností co pro párty lidi člověk dělá se nikomu nezavděčí. většina vidí jen sebe a to co se mu na tom či onom nelíbí. Taaak a teď jsem se u mnoha lidi špatně zapsal. Co už ale, mám takový pocit.

Jaký má dneska možnosti človíček, kterej by se chtěl zabývat DJingem? .. Počítám, že jste se ke gramcům dostali někde v klubu ... existuje i jiná možnost, než zainvestovat hromadu prachů do soundsystému, abych pak zjistil, že mi to třeba vůbec nejde?
Raa.o: Toť otázka. Nejdřive to asi závisí na tom jestli človíček opravdu chce a je ochoten jít za tím co chce i přes různé překážky. Vydrží u toho asi jen človíček, který je fakt zapálený. Druhá věc je být ve správný čas na správném místě. Když to vezmu od sebe, tak jsem se ke gramofonům dostal v klubu zvaném Štola (už neexistuje, je srovnán se zemí, fňuk. Myslím, že to není líto jen mě, že Honzo). Tak dlouho jsem chodil tady za Honzou (Ian Blond - pozn. autora), přemlouval a přemlouval, až jsem se dočkal toho o čem jsem celou dobu snil. Jo, jo, díky Honzo. Pak už to bylo jen o tom vydržet a překročit všechny ty kameny v cestě.

Raa.oCo takhle vlastní tvorba? Řada DJů se pouští do produkování vlastních tracků, jak je to s Vámi?
Raa.o: Vlastní tvorba, vesměs jsem toho názoru, že pokud člověk opravdu chce tak to přijde samo. Všechno je to asi jenom o prioritách (nemáte někdo Magnum?) a já se zatím musím zaobírat něčím jiným. Teď přesně ani nemůžu říct jestli bych chtěl nebo nechtěl skládat, zkrátka musím uvažovat nad něčím jiným. Ono to jednou třeba přijde.

A co ty, Iane? Nedávno jsem si stáhl z webu tvůj Wed End Heart Mix, (z kterýho jsem byl nadšen!) nyní už je ke stažení (opět výborný) zbrusu nový mix Individual House vol3. Zdá se že jsi velmi plodný DJ.
Ian Blond:
Do vlastní tvorby se zatím moc neženu,i když už nějaké tracky jsem zkoušel, ale všechno to záleží hlavně na kvalitním hardwaru, který má stále lepší zvuk než klasický počítač. Je ale strašně drahý a to je další důvod, proč se držím zatím stranou. Možná vyhraji ve sportce. Co se týče těch demáču na Netu, tak dělám vždy jeden za čtvrt roku a spíše se tím dobře bavím, než něco očekávám,ale každá pochvala samozřejmě těší. A já se těším k Vám do Hranic.

Když jsme u toho Raa.o, vím, žes teď natočil nový mix s názvem In.Or.Out?. Jak jsi s ním spokojen?
Raa.o: Mám asi tři týdny staré demo, ještě na něm ani nestihla zaschnout barva. Je to asi první setík z těch čtyř se kterými jsem spokojen. Na všech třech předchozích se vyskytovaly chyby, které jsem nebyl schopen překousnout. V tomto posledním demu se taky nějaké najdou, ale je to spíš moje náročnost, která je tam vidí.
---------------------------------------------------------

ptal se: minik
foto: poop a archiv Rave.cz

 

NAHORU