Návod na Ibizu 2023

Náš redakční kolega Paya před lety napsal a zveřejnil své „Návody na Ibizu“. Doba a ceny se ale změnily a pokud tedy ještě letos nebo příští rok plánujete tuto párty destinaci navštívit, můžou Vám mé rady a tipy být užitečné. Nejedná se o žádný report z Ibizy, spíše jde o pár praktických rad, které se vám můžou hodit, pokud to s návštěvou Ibizy myslíte vážně. Pokud ano, čtěte tedy dále.

Ibiza – asi nejznámější párty ostrov na světě, který každoročně láká tisíce a tisíce turistů z celého světa. Do podvědomí partypeople se Ibiza dostala již před lety díky svému rušnému nočnímu životu. I to je jeden z důvodů, proč mě tato destinace láká dodnes. Pokud se rádi bavíte, tak vám Ibiza každou noc nabídne mnoho možností, kam vyrazit za vaší oblíbenou hudbou. Ale nejsou to jen vyhlášené párty a noční kluby, co tento baleárský ostrov nabízí. Přes den si můžete vybrat z mnoha písečných pláží, které nabízejí pozvolný vstup do moře a mnohé z nich patří k těm nejkrásnějším plážím u Středozemního moře. Sousednímu ostrovu Formentera se právem říká „Karibik Středomoří“.

Es Vedrá, pláž Cala d´Hort

Ibizu jsem osobně navštívil poprvé v roce 2013. Tehdy jsme vyrazili na týdenní pobyt. Dovolenou jsme si užili, ale ani zdaleka jsme toho nezažili tolik, co během následujících let. Když už destinaci znáte, tak víte jak to tam chodí a lépe se orientujete. Už po první dovolené nám tedy bylo jasné, že 7 dní je opravdu málo. Od té doby volím variantu dvoutýdenní. Pokud si chcete Ibizu opravdu užít se vším všudy, zažít nejednu párty, navštívit ty nejznámější pláže a projít si Eivissu (hlavní město), tak 14 dní je naprosto ideální délka pro pobyt na ostrově.

Kde tedy najít to nejideálnější ubytování? Záleží co preferujete a jak moc chcete cestovat po ostrově. Ibiza měří na délku 41 km a na šířku má 22 km. Pokud jedete na Ibizu za hudbou, tak se budete s největší pravděpodobností rozhodovat mezi Eivissou a druhým největším letoviskem – Sant Antoni de Portmani. To hlavní dění probíhá právě v těchto destinacích a jejich blízkosti. Obě města jsou od sebe navíc vzdálena pouhých 15 km. Pokud tedy chcete Ibizu jen propařit a co nejméně dojíždět, zvolte hotely v okolí pláže Playa d´en Bossa. Jsou zde ty nejznámější kluby jako Ushuaïa a Hï Ibiza. Okolí je plné barů a dalších podniků, ve kterých je večer opravdu rušno. Jen o něco málo klidnější je San Antonio. Právě toto druhé letovisko si vždy vybírám já a to hned z několika důvodů.

Sunset

Vyhlášené západy slunce uvidíte právě tady. Pokud se chcete pohodlně pohybovat po městě a nemít to nikam daleko, musíte se ale ubytovat v severní části města. Osobně můžu doporučit např. hotely Abrat nebo Gran Sol. Pokud se rozhodnete pro San Antonio, rozhodně vybírejte něco z okolí těchto hotelů. Z této lokace jste do 15ti minut pěšky např. na pláži Cala Grácio a hned vedle najdete jednu z nejmenších a nejhezčích pláží Cala Gracionetta. Od jmenovaných hotelů jste také do 15ti minut pěšky v centru San Antonia a za stejnou dobu dojdete i na autobusové nádraží, odkud se snadno dostanete všude, kam je potřeba (jak na ty nejvyhlášenější pláže, včetně zmiňované Playa d´en Bossa, tak i do centra Eivissy). Během pobytu v této lokaci určitě oceníte, že to máte jen pár kroků na Sunset Strip.

Na Sunset Stripu najdete pěkně pohromadě vyhlášené podniky jako Café Mambo, Café del Mar, Savannah a nově i Space. Ve všech jmenovaných podnicích hrají Djs chilloutové a sunset sety během dne a po západu slunce začíná noční život Ibizy právě v těchto místech. Asi nejznámějším warm up místem je právě Café Mambo, kde se každý večer odehraje pre-party a máte možnost zde potkat kromě rezidentních DJs i ty největší hvězdy, které ten večer budou na ostrově vystupovat. Nejčastěji se zde letos konají pre-party pro kluby jako Pacha, Hï Ibiza a Eden. A to je vlastně jeden z důvodů, proč volím San Antonio. Večerní párty začínají v klubech převážně s úderem půlnoci, takže na sunset stripu máte jedinečnou možnost se správně naladit.

Korolova – Café Mambo

Navíc na jednom z konců této promenády, pouhých 5 minut chůze od Mamba směrem od centra, najdete jeden z nejhezčích barů na Ibize, který musíte navštívit. Jmenuje se Bamboo bar a máte zde na výběr velké množství koktejlů, drinků a navíc nabízí také více jak 80 druhů piv, převážně belgických speciálů. Na čepu nechybí hodně oblíbená Estrella. Bar otevírá už v odpoledních hodinách a je ideální k návštěvě ve kteroukoli denní dobu. Personál je zde velice příjemný a ochotný, ale taneční hudbu tu nehledejte. Koncept je tu úplně jiný. Přímo pod barem se nachází i jedna z malých pláží a Bamboo je tak i ideální plážový bar, kde si s přáteli vklidu posedíte a pokecáte. Osobně ho nejvíc navštěvuji předtím, než vyrazím někam do klubu na párty a nebo po akci. Druhá varianta je ideální před návratem na hotel:) . Dalším plusem jsou opět zmiňované západy slunce. Tady jsou sunsety ještě mnohem hezčí než na vyhlášeném sunset stripu. Nenechte si to ujít a objednejte si k němu nějaký ten drink .-) Oceníte i ceny, které jsou oproti výše jmenovaným podnikům mnohem přijatelnější. Pokud bar navštívíte, je velká pravděpodobnost, že si zde popovídáte i česky. Majitelkou je sympatická Lucie, tak pokud ji potkáte, tak ji ode mě pozdravujte .-) Není to sice restaurace, ale pokud i přesto dostanete večer chuť na něco k zakousnutí, udělají vám tady třeba panini a vedle baru vám pěkně v troubě připraví fajn pizzu, kterou po akci můžete hodně ocenit. Navíc od srpna se bar rozroste i o obchod, který nabídne vlastní merchandise oblečení a suvenýry. Měl jsem možnost být úplně prvním zákazníkem před oficiálním otevřením a rád jsem této příležitosti využil. Bamboo bar rozhodně nevynechte. Tady si to určitě zamilujete.

Bamboo bar

Dalším důvodem, proč zvolit San Antonio, je dostupnost pláží. Právě ze San Antonia se snadno a rychle dostanete na ty nejznámější. Doporučuji navštívit nádhernou písečnou pláž Cala Saladeta, která se nachází pár minut jízdy severně od města. Pláž nabízí křišťálově čistou vodu a lesknoucí se bílý písek. Po příjezdu na místo nejdříve ale narazíte na pláž Cala Salada, která je oblázková. Vydejte se doprava nahoru po skále, projděte borovým lesem a na druhé straně na vás čeká zmíněná Saladeta. Přímo z autobusového nádraží tam jezdí autobusy, z přístavu můžete vyrazit lodí po moři a nebo si zavolejte taxi. Nebojte se na hotelu požádat na recepci, rádi vám vyhoví a ochotně vám taxi přivolají. My využili právě možnost taxi na cestu tam a zpět jsme jeli lodí do přístavu. Zpátky do přístavu odtud jezdí loď pouze 3x denně a to ve 13, 16 a 18 hodin.

Cala Saladeta

Dalším tipem na pláž je písečná Cala Tarrida. Na pláž jezdí linka 5 a doba jízdy autobusem z hlavního nádraží je 30 minut. Na pláž se dostanete za krásnou cenu 2,9 EUR na osobu. Za stejnou cenu se linkou 7 dopravíte třeba i na vyhlášenou Cala Bassa, kde si užijete i příjemné beaty z plážového klubu Cala Bassa Beach Club. Na pláži nechybí sprchy. Linkou 4 se dostanete na Cala de Comte. Lístek, včetně zpátečního, si vždy kupte u pokladny ve vestibulu autobusového nádraží. Na poslední dvě jmenované pláže se můžete z přístavu v San Antoniu dopravit i po moři. Palubní tikety si zakoupíte přímo v přístavu.

Dále, kdy se Vám může ze San Antonia hodit právě autobus, je linka 3. Ta jezdí každých 15 minut ze San Antonia do Eivissy a cena jízdenky je 2,1 EUR na osobu. Za 30 minut jste v hlavním městě a za 10 minut pěší chůze jste přímo v přístavu pod starým městem Dalt Vila. Jen se krátce zmíním, že za návštěvu určitě stojí podnik S´Escalinata, kde sedíte na silných polštářích na dlážděných schodech. Staré město nabízí samozřejmě mnoho restaurací a obchodů. O tom se rozpisovat nebudu, ale rozhodně to stojí za návštěvu jak v denní době, tak i v nočních hodinách. Pokud si výlet naplánujete, tak nezapomeňte, že poslední autobus do San Antonia jede zpět ve 23:15 hodin a to ze stejného místa, kde jste vystoupili (Eivisssa/Cetis). Pokud jej nestihnete, využijte taxi. Stanoviště taxi je přímo v přístavu naproti restauraci Mc Donalds a ve večerních hodinách ho poznáte podle fronty 🙂 Ale nebojte se, utíká to rychle, večer je to jeden taxi za druhým a o nástupy do vozidel se stará tamní taxiboy.

Eivissa – Dalt Vila

Pokud už budete na Ibize, využijte jeden den k návštěvě Formentery. Z Eivissy jezdí na ostrov nejčastěji společnost Trasmapi, a to každých 30 minut. Lístek se dá koupit přímo na palubě a jeho cena je 24 EUR za osobu na jeden směr. Po výstupu na Formenteře si na místě buď zavolejte taxi nebo si v jedné z půjčoven zapůjčete např. kolo. Cena za jeho půjčení se pohybuje v rozmezí 10 až 15 EUR. Nezapomeňte mít s sebou doklad totožnosti. Cesta na tu nejnavštěvovanější pláž Formetery „Playa de Ses Illetes“ trvá na kole asi 25 minut. Tuto vyhlášenou pláž obklopuje moře z obou stran a tady si užijete naprostý klid a nádherné koupání s výhledem na protější Ibizu.

Dále jsou na Ibize ale místa, kam už běžné spoje nejezdí moc často a nebo vůbec. Tady už doporučuji půjčit si buď skútr nebo auto. Města nabízí několik autopůjčoven. Zapůjčení si můžete vyřídit i na samotném hotelu. My zvolili právě auto. Cena za půjčení nějakého menšího modelu, včetně pojištění ve výši 12 EUR, se pohybuje kolem 59 EUR na den. V půjčovně většinou chtějí deposit ve výši 200 EUR, který vám hned po návratu vozidla vrátí. Můžete pak v klidu cestovat po ostrově a navštívit např. pláž Cala d´hort, která se nachází hned naproti vyhlášené skále Es Vedrá, nebo si udělejte výlet na severní část ostrova na Cala Benirrás. Vzpomínáte na film „Klub sráčů“? Tak to je ta PLÁŽ 🙂 Pokud si tu budete chtít udělat hezké fotky, tak po levé straně pláže se pak dá po schodech vyjít nahoru. Ale dost už plážování.

Pokud budete ubytováni v San Antoniu, tak nejlepší způsob jak se dostat do klubů, je samozřejmě využití vozidel taxi. Cena taxislužby je v nočních hodinách od 21 do 7 ráno 1,47 EUR na 1 km. Denní taxa od 7 do 21 hodin je 1,21 EUR za 1 km. Je to nejpohodlnější a nejrychlejší přeprava na párty a zpět. Další variantou, jak se dostat do místních klubů, je využití tzv. nočních discobusů 🙂 Cena večerní jízdenky autobusem je 5 EUR na osobu. Pokud nevíte, kam který autobus jede, na nádraží se zeptejte týpka v zelené vestě. Je tam od toho, aby Vám poradil, na který autobus máte nastoupit.

Večerní Discobus

Pokud plánujete párty v klubu Amnesia nebo Pacha, nebo jen přesun do přístavu v Eivisse, využijte linku 3. Ta jezdí od 23:45 hodin do 6 hodin ráno, cca po půl hodinách. Pokud vyrážíte na Playa d´en Bossu do klubů jako Ushuaïa nebo Hï Ibiza, tak využijte linku 3B. První vyjíždí už v 16 hodin.

Pokud budete chtít navštívit Eden nebo Es Paradis, do těchto klubů v pohodě dojdete po svých. Navíc v San Antoniu se nachází beach klub Ocean Beach, který nabízí příjemné house párty přes den a končí se tu, myslím ve 22 hodin. Až do letošního roku jsem se tomuto klubu vyhýbal, ale vybral jsem si pondělní D4D4NCE event a byl jsem mile překvapen. Klub vypadá fakt top a veškeré dění se soustředí kolem bazénu o rozloze 600 m2, kde můžete vklidu pařit. Bary jsou kryté a nabízí i kryté posezení, takže na vás nepaří slunko. Pokud nejste zaměření jen na jeden či dva styly elektronické hudby a poslechnete si rádi i house, tak pondělní D4D4NCE event doporučuji. Set Djky a zpěvačky Alex Mills stál fakt za to.

DJ Alex Mills

Na nedělní večery jsem si vybral legendární klub Amnesia. Lákadlem pro nás byla techno noc Pyramid. Měli jsme tak možnost slyšet jména jako Deborah de Luca, Lilly Palmer, Enrico Sangiuliano a další. Amnesia se nachází na půl cestě mezi San Antoniem a Eivissou a nabízí i venkovní chillout zónu, Heineken bar a celou noc je otevřen i Amnesia obchod. Můžete si vklidu nakoupit až budete odcházet z klubu. Na párty jsme dorazili mezi půl jednou až jednou ranní. Start Pyramid byl už ve 23 hodin.

Na soboty jsme si naplánovali ANTS v klubu Ushuaïa. Tenhle tech-house mejdan je tu jeden z nejvyhlášenějších. Začátky akcí jsou tu už kolem 15 až 17 hodiny. Pokud plánujete návštěvu nějakého eventu v Ushuaïa, nezapomeňte, že se tady končí už ve 23 hodin. Pak můžete vyrazit přímo do protějšího Hï Ibiza nebo autobusem či taxi se přesunost zpět do San Antonia. Fronta na taxi vypadá po ukončení akcí v Ushuaïa šíleně, ale nebojte se, do půl hoďky se dostanete na řadu. Většina taxiků se v tu dobu soustředí právě sem. Podobně je na tom i klub Destino. Ten se nachází v luxusním resortu na okraji Eivissy a je tak trochu bokem mimo všechno to dění. Akce se tu nekonají každý den. Takže pokud budete mít štěstí a budete chtít vyrazit třeba na Music On s Marcem Carolou, jeďte buď taxikem nebo se nechte někým přivézt a hlavně odvézt. Jelikož tu párty končí také ve 23 hodin a většina taxi se v tu dobu soustředí na Playa d´en Bossu, tak si tu chvíli počkáte.

Ushuaïa – ANTS

Další akcí na sobotním programu byla houseová noc Masquerade v klubu Pacha. Claptone house music dělat umí a pokud plánujete vyrazit třeba jen na hlavní hvězdu, headliner má čas většinou kolem půl třetí ráno.

A kde si zakoupit lístky na párty? Na Ibize je můžete sehnat skoro všude. Nejlevněji vás vyjdou samozřejmě v předprodejích na webových stránkách klubů. Pokud máte zaplacenou dovolenou a víte, že danou akci určitě dáte, tak klidně nakupte přes net dopředu. Na Ibize je pak zakoupíte i v některých obchodech, restauracích, barech, automatech a samotných hotelech (některé mají i slevu pro své klienty) a skoro všude po centru jsou snad v každé ulici prodejci se vstupenkami. Pokud si vstupenku na danou párty pořídíte až v den akce, může se stát, že vám nabídnou více cen, které jsou odstupňované s dobou Vašeho příchodu. Takže např. Pyramid v Amnesii do jedné hodiny ranní byla o 10 EUR levnější než po jedné. Tak se nelekněte, je to prostě IBIZA:)

Tak nějak jsem sepsal ty nejzásadnější věci, které věřím, že Vám mohou pobyt na Ibize trochu usnadnit a lépe se tak orientovat. Pokud vás zajímá něco, co jste se tu nedočetli, klidně mi napište zprávu na můj instagram @langy.ml a můžete se tam mrknout i na videa z míst, o kterých jste se tu dočetli.

Tak příjemnou dovču a super párty .-)