Avenue One: Hrát společně nás moc baví

Česko-kanadské dvojici Avenue One vyjde 11.11. na labelu Release Deep debutové album pojmenované Outside My Door. Při té příležitosti Matt Cerf přiletí z Kanady do Čech, aby tu společně s Petrem Leškem představili lidem na akcích v ostravském Fabricu (11.11.) a brněnském EXITu (19.11.) jejich hudební projekt a nové album. Ještě než se tak stane, je tu rozhovor s Petrem a Mattem.

Vyrys: Ahoj Petře a Matte, jak se máte? Jak jste si užili léto? 

Avenue One: Máme se skvěle! Tohle léto bylo úžasné. Zahrát si v Londýně v samotném klubu Ministry Of Sound je zážitek, na který se nezapomíná. Mimo to se nám taky podařilo dokončit několik tracků. Takže léto hodnotíme určitě kladně! 

Máte za sebou čerstvou návštěvu festivalu ADE v Amsterdamu, jak jste si to společně užili? V jakém klubu jste hráli, koho jste potkali, s kým navázali spolupráci atd.? 

ADE pro nás bylo jedním z nejlepších zážitků za poslední dobu. Měli jsme možnost si s crew z Release Records v čele s kluky Third Party (kteří si mimo jiné letos zahráli na Main Stagi na Tomorrowlandu) zahrát v klubu Nova. Atmosféra této akce byla neuvěřitelná. Mimo to jsme poznali obrovské množství lidí – jak DJs, tak i členů různých labelů. Program byl tak nabitý, že se na produkci během ADE už čas nenašel. 

A viděl jsem taky fotku s Arminem van Buurenem v jeho ASOT studiu, jaké to bylo? 

Bylo úžasné, že i po tolika letech Armin hned Matta poznal a také věděl o Petrovi, kterého znal ještě pod jeho předchozím aliasem Spark7. Na tohle budeme určitě dlouho vzpomínat. A samozřejmě jeho slavné studio – konečně jsme ho viděli naživo! 

Než se budeme věnovat aktuálním věcem, pojďme se vrátit trošku do historie do doby před Avenue One. Matte, ještě s Shawnem Mitiskou a Jaren jste vytvořili hned několik skladeb, které právě samotný Armin hrával. Co se týče mě, jako první se mi od vás vybaví Light The Skies. I když byla pomalejší, housovější, tak měla nevšední drive a krásný vokál a v trancových warm up setech jsem ji moc rád hrával. Lákalo Tě vždycky dělat spíš takové podobné věci než třeba uplifting? No a kterou vaši skladbu z tohoto období máš nejraději? 

Jak kdysi, tak i teď je to o tom, co milujete. Produkovat a hrát to, co vás inspiruje. Naše album, které tento měsíc vyjde, vám ukáže, že naše produkce je ovlivněná tím, co nás v dané chvíli inspiruje, jakou máme náladu apod. Tím pádem mají některé tracky větší drive, další jsou pak více „deep“ a podobně. Takže kdysi jsme taky vlastně němeli určený náš hlavní styl, ale byla to vyloženě otázka toho, jak jsme se v danou chvíli cítili.  

Petře, jak si i správně Armin vzpomněl, ty ses dřív zase pilně věnoval aliasu Spark7, který mám zase spíše spojený s trancovějším soudem a remixy jako třeba We Control The Sunlight od Aly&Fila. Ale i tak Tě to postupně táhlo k progressivu, je to tak? A zeptám se i Tebe, která Tvá skladba je srdcovka? 

Já jsem v podstatě už od začátku zaměřen především na progressive (původně tedy progressive trance), nicméně tenkrát se mi líbily i ty klasické 138bpm upliftingové věci. Každopádně progressive pro mě vždy byl tím stylem, který byl z mého pohledu více o kreativitě, originalitě zvuků, melodií apod. Zatímco uplifting mi ve většině případů přijde v mnoha věcech tzv. „na jedno brdo“. A co se týče skladby, která je mou srdcovkou – těch je příliš mnoho na to, abych je tady všechny vyjmenoval a jen jednu také nemůžu vybrat. Je tu ale něco, co mi od začátku mé kariéry tak trošku udávalo směr. A to je produkce Marcuse Schossowa (nyní člen „anamē“). Jeho umění tvorby melodií a použití unikátních zvuků a nápadů – to jsem vždy dokázal ocenit. 

Pak přišel rok 2014. Jak vlastně společný projekt Avenue One vzniknul? 

Takže, bylo to takhle: jeden producent, který tehdy s Mattem pracoval na collabu, požádal Petra o remix a Mattovi se to tak moc líbilo, že nabídl Petrovi spolupráci. Od té doby jsme pracovali společně a i přes nějaké pauzy jsme nikdy tuto spolupráci neukončili. Měli jsme dokonce více aliasů (pro různé styly, např. Lesko Cerf), nyní je však právě alias Avenue One tím, na který se soustředíme. 

Jak taková spolupráce mezi ČR a Kanadou probíhá? Jestli vše jen na dálku po internetu nebo se i někdy navštívíte ve vašich studiích? Matte, byl jsi už v ČR? A Petře, byl jsi už v Kanadě? 

Nejvíce samozřejmě spolupráce probíhá přes internet, ale také se někdy navštěvujeme osobně. Petr už byl v Kanadě dvakrát, Matt v Česku jednou (během společného hraní na Beats For Love v roce 2016). A nyní se v listopadu Matt v ČR objeví podruhé! 😊 

Máte to nějak rozdělené, jako např. že jeden dělá třeba basovou linku a druhý melodie nebo každý přijde s nějakým nápadem a ten pak rozvíjíte? 

Pokaždé je to trošku jiné, ale přesto, že Petr je v produkci opravdu rychlý, každý z nás má na naší hudbě svůj podíl. 

Nedá mi to se nezeptat na to přerušení po čtyřech letech spolupráce. Dá se dočíst o ztrátě inspirace, energie, času, ale mohli byste to, prosím, ještě nějak víc rozvést? 

Určitě. Bylo to těžké období. Každopádně i v tomto čase jsme na muzice nepřestali pracovat, ale ne tak intenzivně jako dnes. Oba jsme měli své „vzestupy a pády“ a tím, že jsme tehdy měli oba dost náročná zaměstnaní, která nebyla nijak spojena s hudbou, tak jsme neměli ani dostatek inspirace. A dokonce jsme to již v určitou chvíli málem i vzdali. Nicméně před rokem jsme se rozhodli Avenue One znovu oživit a máknout na novém albu. Tentokrát už cítíme, že je vše, jak má být a máme namířeno co nejvýš 😊 

Ano, po dalších čtyřech letech jste zase spolupráci obnovili. Co vás přimělo k tomu s Avenue One pokračovat? Na čem jste pracovali během této doby? A taky si říkám, co asi tak bude za další čtyři roky? 🙂 

To, co nás v tuto chvíli opravdu inspiruje, je samotný „Avenue One“ styl hudby, který nám otevírá dveře k možnosti vyprodukovat opravdu cokoli, jakýkoli styl. A to s tím, že pokaždé se v naší hudbě objevují určité elementy, díky kterým je možno naši hudbu jasně identifikovat. Vytvořili jsme si svůj styl, který nás reprezentuje. Je to opravdu pouze něco přes rok, co jsme opět začali tvořit jako Avenue One, ale musíme říci, že je to každým dnem ještě lepší a lepší… a že na naše fanoušky čeká kupa nové hudby! Co bude za 4 roky, je otázka, na kterou nejsme bohužel schopni odpovědět, nicméně doufáme v to nejlepší! Věřím, že teď už se jen tak ta naše mašina nezastaví 😊 

Letos na jaře vzešel ze znovuobnovené spolupráce nádherný vokálový track Rupture, což je v překladu např. přetržení nebo roztržka, což dost kontrastuje s tak příjemnou písničkou. Odkazuje to právě na tu vaši tvůrčí pauzu? 

Děkujeme moc za krásná slova 😊 Rupture je vlastně track o vztahu, který nevyšel, ale mohlo by to krásně znázornit právě tu dobu, kdy jsme spolu na hudbě nepracovali až tak intenzivně. Ale to už se nestane, teď už jsme v plné síle! 

A právě Rupture je první singl ze zmíněného debutového alba Outside My Door, které vyjde v krásné datum 11.11.2022 u labelu Release Deep. Na co se můžeme těšit a jaký sound na albu najdeme? 

Naše album je různorodé, ale nepůjdeme více do detailů, protože bychom rádi nechali posluchače, ať si album prozkoumají a zhodnotí sami. 

Před tímto datem přiletí Matt do ČR, abyste mohli společně album představit 11.11. v ostravském klubu Fabric a pak o týden později 19.11. i v brněnském EXIT klubu. Jak se na to těšíte a co si pro nás připravíte? Budou vaše vystoupení v obou klubech spíše stejné nebo si pro každou akci dáte něco speciálního? Podle čeho se vybírali support DJs? 

Moc se na tyto akce těšíme! Vžde se dobře bavíme, když se setkáme osobně a taky nás moc baví společně hrát. Vždy si připravíme hudbu různých stylů a pak reagujeme přímo na situaci během dané akce. Vše záleží na „vibu“ a reakci lidí. A co se týče support DJs – mimo to, že jsou to naši dobří přátelé, tak si myslíme, že se jedná o DJs, kteří naše vystoupené dokážou hudebně nejlépe doplnit. 

Matte, jak se tady dlouho zdržíš a co máš vše v plánu? Zavřete se s Petrem do studia nebo využiješ volné dny na cestování po Čechách nebo Evropě? 

Hahaha, to je dobrá otázka! Nějaký čas strávím s Petrem a HouseGen family, máme v plánu udělat nějaké fotky pro náš press kit a nahrát live set. Nicméně také plánuji během týdne trošku pocestovat po okolí. 

Mimochodem, máte rádi víno? Právě 11.11. se budou otvírat svatomartinská vína, připijete si? 🙂 

Víno milujeme! Na tohle určitě nelze odpovědět „ne“! 

Co máte v plánu dál? Máte už i úspěšný zářez na slavném labelu Anjunabeats se skladbou Upstairs Terrace, tak co chystáte dalšího? 

Dále čekáme na release opět na Anjuně, Release Deep nebo například na Odd One Out (labelu, kterému šéfuje sám Yotto). Tento release přijde jako následující po našem albu. Ale víc už neprozradíme! 😊 

Máte pro vaše fanoušky, kteří za vámi přijdou do Fabricu nebo EXITu nějaký vzkaz? 

Tady myslím, že není třeba překládat odpověď od Matta. Prostě ho ocitujeme: „Thanks for coming and be prepared to dance!“ 😊 

Díky za rozhovor, pánové a uvidíme se v klubech! 

Taky děkujeme! Budeme se těšit! 

Událost na Facebooku – 11.11. Avenue One, klub Fabric Ostrava

Událost na Facebooku – 19.11. Avenue One, EXIT Club Brno

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *