„Ve skládání hudby jsem našel smysl svého života“, říká Dominik Gehringer

V pátek 18. března zavítá do brněnského klubu Exit světoznámý DJ a producent z Berlína, Einmusik. Hostovat bude na nové rezidentní noci Dominika Gehringera s názvem TH!S MOMENT. a při této příležitosti jsem Dominikovi položila pár zvídavých otázek.

Začnu otázkou, která se sama nabízí: jak se těšíš na páteční akci? Přesto, že za sebou máš již nesčetně vystoupení a live actů, je tohle Tvá rezidentní premiéra. Cítíš trochu nervozitu?

Strašně moc se těším, je to pro mě něco úplně nového. Vždycky jsem chtěl mít svou vlastní noc. Nemůžu se dočkat!

Headlinerem večera bude můj největší oblíbenec, německý producent Einmusik. Proč sis vybral na tuto první noc právě jeho?

Už dlouhou dobu ho sleduji a jeho tvorba mi byla vždycky velmi blízká.

Vloni v srpnu jsi na hlavní stagei v pražské Roxy střídal hvězdnou Noru En Pure, na jejímž labelu Purified vyšlo Tvoje album 24th day. Uvažovali jste i o nějaké širší spolupráci?

S Norou jsme stále v kontaktu a máme v plánu moje další EP vydat na jejím labelu Purified. Jsem rád, že Nora v moji tvorbu věří a vidí v ní potenciál. A já zase věřím, že třeba jednou vydá remix jednoho z mých tracků 🙂

Jaké jsou ohlasy a feedback na Tvoji produkci? Bereš zpětnou vazbu v podobě konstruktivní kritiky co třeba zlepšit či na čem zapracovat jako jakousi motivaci?

Musím říct, že jsem se zatím s kritikou mých tracků nesetkal, nebo se ke mně alespoň nedonesla. Možná může znít jejich melodie lidem povědomě, může jim něco připomínat, ale to tak bude vždycky. Snažím se do své tvorby dát sebe, svoje pocity. Naopak dostávám spíše rady, jak sebe a svou hudbu více prodat a vytěžit z toho maximum. Každou radu si beru k srdci.

Kde čerpáš inspiraci pro svoji tvorbu? Máš nějaký hudební vzor?

Většinou ty nápady přichází spontánně samy když jsem ve studiu, ale samozřejmě čerpám inspiraci i od ostatních umělců. Na začátku mě ovlivnil například Kölsch, teď jsou mými hudebními vzory třeba Lane 8, CRi, Tinlicker…..

Vzpomeneš si ještě na svoje první hraní, případně svůj první honorář?

Myslím, že to bylo hraní pro 5 lidí na zahrádce brněnského klubu Vibe a můj honorář byl účet v hodnotě 200,- na baru 🙂

Produkce i DJing jsou časově dosti náročné činnosti. Nestává se Ti občas, že už máš hudby a všech těch zvuků „plné zuby“ a že už chceš jen ticho a klid?

Určitě, i já mám dny, kdy jen ležím a snažím se vypnout a na nic nemyslet. Moje nálady jsou jako na horské dráze, takže se mi to v poslední době stává docela často, ale naštěstí mám spoustu času na produkci, takže můžu skládat v podstatě kdy chci. Miluji ty chvíle, kdy pod mýma rukama ve studiu něco nového vzniká. Našel jsem v tom smysl svého života.

Za ta léta Tvého aktivního vystupování sis na akcích zahrál po boku velmi zvučných jmen. Kromě již zmiňované Nory En Pure to byli třeba Yotto, Tinlicker, Oliver Koletzki, Paul Kalkbrenner a mohli bychom pokračovat dál a dál. Je aktuálně někdo, s kým bys rád sdílel jedno podium, ale neměl jsi dosud tu příležitost?

Rád bych si zahrál třeba s Benem Böhmerem, Lane 8 nebo LE YOUTH, nejlépe někde u moře při západu slunce.

Mohl bys těm, kteří Tě ještě neslyšeli, přiblížit, co přesně obnáší Tvé live vystoupení? S jakou technikou či vybavením pracuješ?

Při mých live setech používám počítač, ve kterém mám otevřený Ableton,  zvukovou kartu Motu – Ultralite MK4, MPD 232. Tento rok svůj setup rozšířím o klávesy Akai MPK249, ze kterých budu hrát.

Produkce a obecně celá hudební branže je kromě talentu a dřiny také hodně o penězích a o konexích. Vedle těch talentovaných umělců na scéně působí také ti, co pod svým jménem vydávají práci jiných. Jaký názor máš Ty osobně na „ghost producing“?

V dnešní době je to o dobrém marketingu a kontaktech, je to velký business. Já osobně tohle nepodporuji. Nevím, proč někdo hudbu, na které se ani trochu nepodílel, vydává pod svým jménem. Nedává mi to smysl. Ale ať si každý dělá, co chce, pokud je tak šťastný J

U nás je komplikované získat nějaké kontakty nebo booking do zahraničí. Tenhle business tu vůbec nefunguje, proto se snažím vše směřovat za hranice.

Co se samotné taneční a elektronické hudby obecně týče, v posledních letech se z undergroundu přetransformovala spíše do mainstreamové podoby. Zda se dá mluvit o posunu je otázkou (ne)vkusu každého posluchače. Jak tyto změny vnímáš Ty?

Je pravda, že se z „undergroundu“ stal „mainstream“, spousta EDM či trancových producentů začala skládat techno nebo melodic house, ale za mě je to super. Je to něco nového, zajímavého, přivede to spoustu nových lidí. Hudba se vyvíjí.

Co dalšího pro své fanoušky chystáš a připravuješ?

V druhé polovině března vyjdou remixy dvou mých tracků Close Your Eyes a Lost In The Moments od producentů Jakarty a BetweenUs. Poté je v plánu již zmíněné další EP na labelu Nory En Pure a na letní sezónu připravuji live set, kde bude znít pouze moje produkce 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *